Rubriky:

Češi

Na zahájení OH se chystá na čtyřicet českých sportovců

5. srpna 2016 21:36 - Rio de Janeiro

Na čtyřicet českých sportovců bude na slavnostním zahájení olympijských her v Riu de Janeiro. K českému týmu se v pátek připojila další část výpravy, v níž byl vedle atletů a dalších sportovců i vlajkonoš judista Lukáš Krpálek. V českém domě v Olympijské vesnici tak už bydlí přes 80 českých reprezentantů.

 

Vlastimil Vacek, Právo

Ne všichni ale půjdou v defilé do útrob stadiónu Maracaná za Krpálkem. Hlavně kvůli tomu, že se chtějí soustředit na svůj výkon a nechtějí plýtvat silami. Ale jsou i tací, kteří se zahájení zúčastní, byť hned v sobotu mají své soutěže. "Hrozně jsem se na to těšila, takže tam půjdu, i když vím, že hraju. Věřím, že to nebude mít žádný vliv na výkon," řekla stolní tenistka Iveta Vacenovská, kterou čeká zápas prvního kola v poledne.

Krpálek ale zažije pernou noc. Sportovci totiž musejí na slavnostní zahájení přijet několik hodin předem, obvykle minimálně čtyři. Slavnostní defilé sportovců a představování výprav je v druhé polovině bezmála čtyřhodinového ceremoniálu, Česká republika bude až v poslední čtvrtině představovaných výprav. Krpálek navíc spal v noci na pátek v letadle cestou z Prahy.

"Měl jsem v plánu, že bych se chtěl zúčastnit zahájení, protože to je úžasná věc. V Londýně se mi to ohromně líbilo. Většina sportovců se tam sejde. Je to dlouhé, ale závod mám až šest dní na to. Nebude s tím problém, chci to tak," ujistil Krpálek. "Teď tomu ještě obětuju den dva a pak se začnu připravovat na závod," plánoval.

Naopak sportovní střelec David Kostelecký, olympijský vítěz z Pekingu, na zahájení nikdy nebyl, a to je na svých pátých hrách. Kvalifikace jeho disciplíny trap totiž byla vždy hned o prvním víkendu. "Nejde to, chci se soustředit na závod," prohlásil Kostelecký.

Choupenitch si ceremoniál užije u televize

Atleti, kteří v pátek dorazili do Olympijské vesnice, svou účast zvažují na poslední chvíli. Sportovci, jejichž soutěže jsou později, s účastí neváhají. Kajakář Jiří Prskavec i přesto, že jeho kvalifikace je v neděli. "Jenže kvalifikace snad nebude problém, kvůli ní jsem do Ria nejel," uvedl. "Ale vezmu si karimatku, abych si tam mohl lehnout," plánoval.

Podobně mluvila i další vodní slalomářka Kateřina Kudějová, rovněž mistryně světa a medailová kandidátka. "Když už jsem tady, tak tam určitě půjdu. Chci si to užít se vším všudy, hrozně mě to tady baví," těšila se. Její kvalifikace je na programu v pondělí.

Čas na odpočinek bude mít i maratónská běžkyně Eva Vrabcová-Nývltová, bývalá běžkyně na lyžích. "Určitě půjdu. Byla jsem na zahájení i v Turíně na své první olympiádě a bylo to nezapomenutelné. Sice to bude náročné, ale s tím počítám. Mám deset dní na to, abych se vyspala a připravila na závod. Dám se do pořádku," ujistila nedlouho po příletu do Ria.

Kvůli soustředění na nedělní první olympijský boj v kariéře naopak ceremoniál vynechá fleretista Alexander Choupenitch. "Sportovci se vrací až pozdě v noci a prioritou je profesionální přístup. Užiju si to jako divák u televize," řekl.

ČTK

Zrušit


Časová osa: Češi

Filtr článků - Češi


Podsekce:

     
  • Výsledky
  • Kalendář
  • Medaile

Načítám data
Vyčkejte prosím, načítám data..