Rubriky:

Češi

Synek je před Pekingem v klidu, poučil se z minulé olympiády

23. července 2008 14:14 - ŽUPANOVICE

Nejlepšího českého veslaře současnosti Ondřeje Synka čeká druhý start na olympijských hrách. V Pekingu se stejně jako před čtyřmi lety v Aténách postaví na start jako jeden z favoritů své disciplíny, i když tentokráte neusedne do dvojskifu, ale do skifu. V Řecku obsadil společně s Milanem Dolečkem páté místo. Nyní věří, že v Číně uspěje lépe. I proto, že už se dokáže mnohem lépe vypořádat s tlakem, který medailové kandidáty na olympiádě provází.

"Před minulou olympiádou jsem se nechal v tomto období, když za mnou začali chodit novináři, nechal moc vystresovat. Moc jsem si to bral k srdci. Teď už si z toho nic nedělám a jsem klidný. Už jsem se s tím naučil žít," řekl Synek v rozhovoru pro ČTK a Hospodářské noviny. I do Atén totiž cestoval jako medailista z předešlého MS.

Úřadující vicemistr světa je připraven dát si pozor i přímo v Pekingu. Veslařské šampionáty jsou totiž mnohem komornější záležitost než olympijské hry. "Člověk si musí dát pozor, aby samotná soutěž nešla stranou a neschovala se za sledování dalších sportovců. Nesmím se rozhodit, že támhle je nějaká hvězda," podotkl pětadvacetiletý rodák z Brandýsa nad Labem.

Synek se stejně jako další členové české veslařské výpravy vydá do Pekingu již příští týden. Momentálně se pilně připravuje na Slapské přehradě, kde reprezentace tradičně trénuje. Olympijské myšlenky jej ale už přepadávají delší dobu. I díky častým rozhovorům s novináři.

"Beru jako realitu, je čas olympiády. Například s rodinou to ale neprobíráme. Myšlenky na to, jak to tam bude vypadat, ale občas mám. Moc se tím nestresuji, ale někdy při tréninku, když je nějaký dlouhý úsek, tak si na to vzpomenu a uvažuju, jaký to bude závod," uvedl veslař pražské Dukly.

Od roku 2005 se nevrátil z žádné vrcholné akce bez medaile

Český reprezentant se od roku 2005 nevrátil z žádné vrcholné akce sezóny bez medaile. Tuto sérii by si rád prodloužil i v srpnu, i když kandidátů na umístění na stupních vítězů je ve skifu hned několik. "Myslím si, že je tam tak pět lidí, kteří jsou schopni vyhrát. Záležet bude i na tom, jak to komu sedne," řekl Synek.

Vedle sebe jmenoval úřadující olympijského vítěze Olafa Tufteho, světového šampiona Maheho Drysdala z Nového Zélandu, Brita Alana Campbella, Marcela Hackera z Německa a v "povětru" i Belgičana Tima Maeyense. To, že je kandidátů na medaili tolik, mu nevadí. "To je sport, takhle nad tím nepřemýšlím. Jdu na start s tím, že chci vyhrát a udělám pro to maximum. Kdyby medaile nevyšla, tak bych asi byl zklamaný, ale určitě bych to překousl. Není to konec života," řekl.

Optimismus mu dodává i dobrý zdravotní stav. V zimě měl sice problémy se zády a musel vysadit trénink, nyní už je ale vše v pořádku. "Hodně mi pomohl fyzioterapeut Vláďa Brejcha, potom jsem začal spolupracovat s MFK centrem a také mi pomohla paní doktorka Končalová, která má speciální metodu. Pracuje s počítačem a vždy vyhodnotí po různých sériích cvičení, které části těla a svaly jsou poškozené nebo přetížené. Chodím tam pořád a docela pomáhá," přiznal.

S pekingským kanálem se seznámí až při tréninku

Synek se stejně jako většina veslařů seznámí s novým pekingským kanálem v Šun-i až při tréninku na olympiádě. Žádný problém s tím ale nemá. "Informací je dost. Před mistrovství světa v Japonsku jsem taky neviděl ani jednu fotku a za týden jsem si na to zvykli. Není to problém," uvedl Synek.

Nezabývá se ani tím, jaké budou na kanále panovat podmínky. "Vím, že tam fouká proměnlivě. Víc jsem nezjišťoval. Stejně podmínky neovlivníme, takže se s nimi musí člověk vyrovnat. Všichni víme, že na počasí nemáme vliv a veslovat se musí v tom, co je. Na vodě se podmínky mění každou chvíli," mávl rukou.

Veslaři budou v české olympijské výpravě tvořit po atletech druhou nejpočetnější skupinu. Zdá se tak, že je definitivně zažehnána krize z minulosti, kdy například na olympiádě v Sydney startoval jen Václav Chalupa. "Je to možná tím, že jsme silný ročník, protože my jsme všichni skoro stejně staří. Teď bude třeba chvíli pauza a pak bude zase silný tým. I když teď vypadají junioři dobře a jsou tam nadějní borci, takže snad k žádnému poklesu nedojde," přál si Synek.

ČTK

Zrušit


Časová osa: Češi

Filtr článků - Češi


Podsekce:

     
  • Výsledky
  • Kalendář
  • Medaile

Načítám data
Vyčkejte prosím, načítám data..