Rubriky:

Češi

Špotákovou čeká ve čtvrtek finále oštěpu, Šebrle zahájí desetiboj

20. srpna 2008 22:02 - PEKING

Především na atletický stadion se budou upírat zraky českých sportovních fanoušků ve čtvrtečním programu olympijských her v Pekingu. Ve 13:20 SELČ začne finálový závod oštěpařek, v němž chce na nejcennější medaili zaútočit držitelka letošního světového maxima Barbora Špotáková. Odstartuje také desetiboj s obhájcem aténského zlata Romanem Šebrlem.

Špotáková vyhrála úterní kvalifikaci, v níž hned prvním pokusem poslala oštěp do vzdálenosti 67,69 metru. V kariéře hodila dál jen dvakrát, za vlastním českým rekordem ze Zaragozy zaostala o 146 centimetrů. Mezi největší soupeřky mistryně světa z loňského roku by měly patřit Němky Christina Obergföllová, která v kvalifikaci hodila jen o 17 cm méně, Steffi Neriusová a Ruska Marie Abakumovová.

Špotáková by i ve finále chtěla hodit daleko hned v první sérii. "Bylo by to bezva, pak bych začala riskovat, na olympiádě se musí na maximum. Takhle by to bylo docela fajn," řekla novinářům po svém úterním vystoupení.

Dění 13. dne olympiády sledujte on-line zde.

Šebrle o formě nemluví

Šebrle, kterého v olympijském roce trápily zdravotní problémy, o své formě nemluví. Naznačil jen, že poslední tréninky byly nadějné, a ujistil, že jeho svalová zranění ze začátku sezony jsou v pořádku. Mistr světa a světový rekordman by prý v Pekingu bral jakoukoli medaili, i bronzovou, která mu ještě v olympijské kolekci chybí. "Jak ucítím šanci, tak ji nepustím," slíbil Šebrle.

Favoritem je Bryan Clay z USA, druhý muž z Atén, jenž si letos vytvořil při národní kvalifikaci osobní rekord 8832 bodů. Silní budou i jeho kolegové Trey Hardee a Tom Pappas, kteří umějí přes 8500 bodů. A na medaili pomýšlejí také Bělorus Andrej Kravčenko, Kazach Dmitrij Karpov i jamajský vicemistr světa Maurice Smith. Úvodní běh na 100 metrů je na programu ve 3:20.

Pro Svobodu je důležité vylosovat si dobrého koně

Ještě dřív, už v půl druhé, začne moderní pětiboj s vicemistrem světa Davidem Svobodou a Michalem Michalíkem, který se dostal do závodu po odstoupení zraněného Libora Capaliniho. Svoboda se v posledních měsících pasoval do pozice jasné české jedničky a úspěšné vystoupení na světovém šampionátu v Budapešti z něj udělalo jednoho z hlavních kandidátů na medaili.

"Vím, že lidé očekávají, že budu bojovat o medaili. Když předvedu ve všech disciplínách svůj standard, mělo by to na medaili stačit. Klidně z toho může být i zlato," řekl ČTK český reprezentant, podle něhož bude důležité vylosovat si dobrého koně.

Zatímco Svoboda atmosféru her okusí poprvé, Michalík už na olympiádě startoval. V Aténách skončil šestý. "S podobným umístěním bych byl asi spokojený, úplně nejvýš nepomýšlím. Na velké akci jsem medaili dlouho neměl, ale vyloučit ji nemohu," uvedl s úsměvem.

O postup do finále bikrosu bude ve čtvrtek usilovat Jana Horáková, závod na deset kilometrů čeká dálkového plavce Rostislava Vítka. Česká rozhodčí Dagmar Damková bude pískat finále turnaje fotbalistek, v němž se o titul utkají Brazilky a Američanky.

O zlato budou hrát i plážové volejbalistky a bylo by velkým překvapením, kdyby nezvítězily americké obhájkyně prvenství Kerri Walshová a Misty Mayová-Treanorová, které vyhrály už 107 zápasů za sebou. Jejich finálovými soupeřkami v Pekingu budou domácí hráčky Tchien Ťia a Wang Ťie, shodou okolností jejich poslední přemožitelky z 30. června loňského roku.

Basketbalový turnaj už pokračuje bez českých reprezentantek, semifinálové dvojice tvoří Rusko - USA a Čína - Austrálie. O finalistkách se rozhodne i ve volejbalu žen, v němž se mezi nejlepší čtveřici neprobojovaly nejen mistryně světa Rusky, ale ani žádný další evropský celek.

Češi v akci na LOH 2008 - čtvrtek 21. srpna:
ATLETIKA
3:00Ženy, 20 km chůze - finále (Schindlerová)
3:20Muži, desetiboj - 100 m (Šebrle)
3:50Ženy, výška - kvalifikace (Dubnová, Straková)
4:30Muži, desetiboj - dálka (Šebrle)
4:40Muži, oštěp - kvalifikace (Veselý)
6:20Muži, desetiboj - koule (Šebrle)
13:10Muži, desetiboj - výška (Šebrle)
13:20Ženy, oštěp - finále (Špotáková)
16:00Muži, desetiboj - 400 m (Šebrle)
BIKROS
3:00Ženy, 1. semifinále (Horáková)
4:30Ženy - finále
DÁLKOVÉ PLAVÁNÍ
3:00Muži, 10 km - finále (Vítek)
MODERNÍ PĚTIBOJ
1:30Muži - střelba (Michalík, Svoboda)
4:00Muži - šerm (Michalík, Svoboda)
8:30Muži - plavání (Michalík, Svoboda)
11:00Muži - parkur (Michalík, Svoboda)
14:00Muži - běh (Michalík, Svoboda)

grg, ČTK, Sport.cz

Zrušit


Časová osa: Češi

Filtr článků - Češi


Podsekce:

     
  • Výsledky
  • Kalendář
  • Medaile

Načítám data
Vyčkejte prosím, načítám data..