Rubriky:

Ostatní sporty

MOV chce nechat prověřit trenéry vyloučených badmintonistek

2. srpna 2012 15:34 - Londýn

Mezinárodní olympijský výbor (MOV) požaduje po představitelích národních olympijských výborů Číny, Koreje a Indonésie, aby prošetřily trenéry hráček vyloučených z olympijského turnaje. Čtyři ženské páry vyřadila v úterý ze soutěže Světová badmintonová federace (BWF) za to, že úmyslně vypustily poslední zápas v základní skupině kvůli lepšímu losu ve čtvrtfinále.

 

Bazuki Muhammad, Reuters

"Chceme po národních výborech, aby se na lidi pohybující se okolo hráček blíže podívaly," uvedl mluvčí MOV Mark Adams. Cílem je určit, zda by kromě hráček neměli být nějak potrestáni rovněž trenéři či funkcionáři.

Hráčky zapletené do skandálu přijdou o akreditace, budou vystěhovány z olympijské vesnice a zamíří domů. Podle mluvčího MOV by tím měla být za celou věcí udělána čára, ale ta se bude pravděpodobně týkat pouze MOV.

BWF se totiž na základě skandálu chystá prozkoumat videozáznamy všech zápasů základních skupin olympijského turnaje v londýnské Wembley Areně. "Získali jsme již všechny záznamy. Teď na to sice nemáme tolik času, ale po skončení turnaje si vše zpětně prohlédneme a celou tu situaci prozkoumáme," ujistil zástupce šéfa BWF Paisan Rangsikitpho.

Něco se změní

Z pozice technického delegáta turnaje také uvedl, že vyhodnocení záznamů nic nezmění na výsledcích dosažených badmintonisty na kurtu. Mohou ale federaci významně pomoci v rozhodnutí, zda v první fázi turnaje zachovávat i nadále hráči a trenéry kritizovaný formát skupin.

"Myslím, že velká většina těch zápasů probíhala v naprostém pořádku, ale domnívám se rovněž, že k zajištění větší férovosti se něco změní," připustil Rangsikitpho změnu v hracím systému.

Kouč úřadujících světových šampionek Wang Siao-li, Jü Jang z Číny, jež byly rovněž mezi vyloučenými páry, se mezitím za chování svých svěřenkyň omluvil. "Hráčky neprokázaly bojovného ducha. Beru vinu na sebe," uvedl Li Jung-po.

Jü Jang se dokonce po vyloučení z turnaje rozhodla ukončit kariéru, v čínské delegaci však stále panuje rozčarování. "Delegace je celou událostí šokována. Hráčky porušily olympijské ideály fair play," uvedli Číňané v prohlášení.

Čínské úřady ve středu podle agentury Nová Čína navíc vyzvaly obě hráčky a šéfa badmintonového týmu, aby se za ostudu, kterou nadělali, veřejně omluvili.

ČTK

Zrušit


Časová osa: Ostatní sporty

Filtr článků - Ostatní sporty


Podsekce:

     
  • Výsledky
  • Kalendář
  • Medaile

Načítám data
Vyčkejte prosím, načítám data..