Španělští basketbalisté smazali s Čínou velkou ztrátu a vyhráli

PEKING

Basketbaloví mistři světa Španělé dokázali v poslední čtvrtině utkání s domácí Čínou dohnat manko 14 bodů a ve svém druhém zápase na olympijském turnaji nakonec v prodloužení zvítězili 85:75. Nedařilo se naopak evropským šampiónům Rusům, kteří v druhém utkání podlehli Chorvatsku 78:85. Hvězdní Američané si naproti tomu snadno poradili s Angolou 97:76.

Číňané hnáni 18 000 fanoušky měli po tři čtvrtiny nad Španělskem jasně navrch a do poslední části vstupovali s výrazným vedením. Světoví šampioni však velkým náporem dokázali ztrátu stáhnout a dvacet sekund před koncem vyrovnal na 72:72 Marc Gasol.

Hlavním hrdinou byl jeho slavný bratr Pau. Pivot Los Angeles Lakers zaznamenal 29 bodů a dokázal ubránit i největší hvězdu Číňanů Jao Minga, který nastřílel jen 11 bodů. Gasol dominoval i v prodloužení, v němž si Španělsko zajistilo své druhé vítězství na turnaji. V dresu Číny se 19 body předvedl kapitán Wej Liou.

Američané od začátku splňovali v zápase s Angolou roli favorita, ale africký soupeř jim byl odolným soupeřem. Přesto postupně nabral ztrátu až 28 bodů. Trenér amerického výběru Mike Krzyzewski si tak mohl dovolit šetřit své nejlepší hráče, čehož Angolané využili a poslední čtvrtinu dokázali překvapivě vyhrát 23:16. Na vysoké prohře však nic nezměnili.

Stejně jako v prvním utkání s Čínou byl nejlepším střelcem Američanů Dwyane Wade, který nastřílel 19 bodů. Za Angolu se 24 body blýskl rozehrávač Carlos Morais.

Na vítězství Chorvatska na Rusy se největší měrou podílela dvojice legionářů z ruské ligy Marko Popovič a Zoran Planičič, kteří obstarali dohromady 42 bodů. Rusům nepomohlo 18 bodů hvězdy NBA Andreje Kirilenka. Neprosadil se americký rodák Jon Robert Holden, který byl nejlepším ruským střelcem při úvodní výhře nad Íránem. Chorvatům dal jen pět bodů.

Obhájci zlaté medaile z Atén basketbalisté Argentiny po úvodní prohře s Litvou další ztrátu nedovolili a Austrálii přehráli jasně 85:68. Jednadvaceti body k tomu výrazně pomohl Manu Ginobili, jedna z hvězd z NBA.

Basketbal - muži:
Skupina A:
Írán - Litva 67:99 (34:46), Chorvatsko - Rusko 85:78 (42:36), Argentina - Austrálie 85:68 (39:29).