Rubriky:

Ostatní

Ženský maratón vyhrála rumunská veteránka Tomescuová

17. srpna 2008 04:07 - PEKING

Vítězkou olympijského maratónu se stala osmatřicetiletá rumunská vytrvalkyně Constantina Tomescuová, která po dlouhém sólovém běhu protnula cíl v čase 2:26:44 hodiny.

Se ztrátou 22 sekund si v neděli doběhla pro stříbrnou medaili stejně jako před čtyřmi lety v Aténách favorizovaná Keňanka Catherine Nderebaová. Úřadující mistryně světa z Ósaky ve finiši v cílové rovince stadionu Ptačí hnízdo porazila o sekundu Číňanku Čou Čchun-siou.

Tomescuová se vzdálila soupeřkám krátce poté, co se závod na 42,195 km překlopil do druhé poloviny. Nikým neohrožována vybojovala třetí rumunské zlato v Pekingu a dosáhla životního úspěchu.

"Pomohly mi zkušenosti, které už v mém věku mám. Už jsem něco odběhala a vím toho o závodech dost," řekla běžkyně, která v minulosti závodila pod dívčím jménem Ditaová. Dosud se mohla pyšnit především bronzem z mistrovství světa v Helsinkách 2005 a titulem světové šampionky v půlmaratonu ze stejné sezóny. O rok dříve vyhrála maraton v Chicagu v osobním rekordu 2:21:30. Na minulé olympiádě skončila dvacátá.

Soupeřky jí prý podcenily

V pekingských ulicích si vypracovala náskok až jeden a půl minuty. "Pořád jsem se otáčela a říkal si: Co se děje? Proč mě nikdo nedobíhá? Možná si soupeřky myslely, že na medaili nemám," uvedla Rumunka, která se připravuje ve vysokohorském prostředí v americkém Coloradu.

Ve skupině pronásledovatelek Tomescuové běžela až do 30. kilometru i světová rekordmanka Paula Radcliffeová, jejíž start byl po únavové zlomenině nohy dlouho v ohrožení. V závěru musela slavná britská vytrvalkyně tempu na chvíli zastavit, protáhnout se a na trať se vrátila až po chvíli. Do cíle doběhla na 23. místě o téměř šest minut za vítězkou.

"Nevím, co se stalo. Jestli to byla křeč, nebo se tělo bránilo dalšímu zranění. Měla jsem pocit, že mi někdo šlápl na nohu, ale nic takového se nestalo," uvedla čtyřiatřicetiletá hvězda, která se opět nedočkala olympijské medaile. V Aténách maraton ani závod na 10 000 metrů kvůli zdravotním problémům nedokončila, v Sydney doběhla na desítce čtvrtá.

Radcliffeová nevyloučila, že se pokusí znovu uspět za čtyři roky doma v Londýně. "Ještě není konec. Možná to tady nevyšlo mně, ale podívejte se na Constantinu!" řekla s odkazem na věk soupeřky.

Jen o dva roky mladší než vítězka je Nderebaová, kterou další marný boj o zlato příliš nezarmoutil. "Mám stříbro a v takovém případě neznám slovo zklamání," prohlásila Keňanka.

Ve startovním poli chyběla obhájkyně zlata Japonka Mizuki Nogučiová, která se krátce před závodem odhlásila kvůli svalovému zranění. Obávaný smog, který strašil především účastníky maratonských závodů, dnes v Pekingu ustoupil.

ATLETIKA:
Ženy:

Maratón: 1. Tomescuová (Rum.) 2:26:44, 2. Nderebaová (Keňa) 2:27:06, 3. Čou Čchun-siou 2:27:07, 4. Ču Siao-lin (obě Čína) 2:27:16, 5. Komuová (Keňa) 2:27:23, 6. Yamauchiová (Brit.) 2:27:29, 7. Timofejevová (Rus.) 2:27:31, 8. Simonová (Rum.) 2:27:51.

ČTK

Zrušit


Časová osa: Ostatní

Filtr článků - Ostatní


Podsekce:

     
  • Výsledky
  • Kalendář
  • Medaile

Načítám data
Vyčkejte prosím, načítám data..