Rubriky:

Ostatní

Thorkildsen sebral Železnému osm let starý olympijský rekord a obhájil titul

23. srpna 2008 14:57 - PEKING

Norský oštěpař Andreas Thorkildsen se stal stejně jako v roce 2004 olympijským vítězem a při úspěšné obhajobě v sobotu v Pekingu zároveň sebral svému předchůdci Janu Železnému olympijský rekord. Šestadvacetiletý vrhač získal zlatou medaili hodem dlouhým 90,57 metru a Železného maximum z her v Sydney vylepšil o 40 centimetrů. Vítězslav Veselý nepostoupil do užšího finále. Ze tří hodů zaznamenal jediný platný pokus do vzdálenosti 76,76 metrů a skončil dvanáctý.

Thorkildsen se v soutěži téměř pravidelně zlepšoval a nakonec vyhrál o téměř čtyři metry před Lotyšem Ainarsem Kovalsem, který si vylepšil osobní rekord na 86,16. Třetí skončil finský mistr světa Tero Pitkämäki (86,16).

Rodák z Kristiansandu se vrátil na vítěznou vlnu po dvou posledních světových šampionátech, kde skončil druhý. V této sezoně sice vyhrál v Oslu závod Zlaté ligy, ale jinak s ní moc spokojený být nemohl. "Je to divná sezona. Věděl jsem, že jsem schopný házet daleko, ale až dodnes se mi to nějak nedařilo. Přišlo to však v ten nejlepší možný čas," pochvaloval si Thorkildsen.

K síle na zvrat pomohly norskému oštěpaři podle jeho slov i zkušenosti. "Ten tlak je tam vždycky, ale i na olympiádě je to podobné jako při jiných mistrovstvích a závodech. A těch už jsem přece jen pár absolvoval, takže vím, jak se s tlakem vypořádat," přiblížil tajemství svého úspěchu Thorkildsen.

Veselému se nepovedly první dva hody

Překvapením soutěže byl Kovals; útok na stupně vítězů se čekal spíše od jeho krajana Vadimse Vasilevskise než od pátého oštěpaře z posledního mistrovství Evropy. "Byl jsem hrozně šťastný, přesáhlo to má očekávání. Před soutěží jsem vůbec nečekal, že bych mohl získat medaili, natož stříbrnou," přiznal Kovals.

Veselému se nepovedly první dva hody, které se neměřily. Ani ve třetí sérii pak nezopakoval kvalifikační osobní rekord 81,20, kterým do dnešního závodu postoupil z pátého místa.

"Byly to nervy, zvlášť po těch dvou pokažených pokusech jsem to zkoušel uklidnit a srovnat, ale rozběh jsem kazil víc než v kvalifikaci," prohlásil Veselý. První pokus pokazil hned při rozběhu, při druhém mu vyjel oštěp z prstů. "Byl jsem ve finále, ale chtěl jsem zakončit olympiádu líp. Věřil jsem si na osobák, viděl jsem, že tam byly rezervy a že jsem měl formu. Chtěl jsem potvrdit tu osmdesátku. Mrzí mě to," litoval.

Stejně jako etiopská běžkyně Tiruneš Dibabaová vybojoval také její krajan Kenenisa Bekele v Pekingu vytrvalecký double. Po závodě na 10.000 metrů dnes ani na poloviční trati neodolal žádný ze soupeřů jeho strhujícímu finiši a v olympijském rekordu 12:57,82 minuty získal šestadvacetiletý světový rekordman své třetí olympijské zlato v kariéře. Další medaile zbyly na keňské běžce Eliuda Kipchogeho a Edwina Cheruiyota Soie.

OŠTĚP
Muži:

1. Thorkildsen (Nor.) 90,57, 2. Kovals (Lot.) 86,64, 3. Pitkämäki 86,16, 4. Järvenpää 83,95, 5. Wirkkala (všichni Fin.) 83,46, 6. Bannister (Austr.) 83,45, 7. Korotkov (Rus.) 83,15, 8. Kozlov (Běl.) 82,06, ...12. Veselý (ČR) 76,76.

ČTK, Sport.cz

Zrušit


Časová osa: Ostatní

Filtr článků - Ostatní


Podsekce:

     
  • Výsledky
  • Kalendář
  • Medaile

Načítám data
Vyčkejte prosím, načítám data..