Rubriky:

Motorsport

Enge slavil v zámoří vítězný návrat po zranění

20. května 2007 10:55 - SALT LAKE CITY

Tomáš Enge se v Salt Lake City vrátil vítězně za volant soutěžního vozu. Český pilot, který na konci března vypadl ze seriálu vytrvalostních závodů American Le Mans (ALMS) po vážné havárii na Floridě a operaci roztříštěného lokte, nenašel přemožitele ve své kategorii GT2.

 

V Utahu neměl Enge s britským kolegou Darrenem Turnerem konkurenci během celého víkendu. Triumfu v sobotním závodě předcházely Engeho nejrychlejší časy v měřeném tréninku i v kvalifikaci, v níž vytvořil traťový rekord. K tomu přidal i nejrychlejší kolo v závodě.

"Je neskutečné uvěřit tomu, co se nám tento víkend povedlo," neskrýval Enge na své internetové stránce radost z bezchybného vystoupení v pátém pokračování dvanáctidílného seriálu. Pomohly mu prý zkušenosti z loňska, kdy absolvoval dva závody se zlomeným levým zápěstím, takže věděl, že řízení se zraněním ruky zvládne. Motivován byl i sedmitýdenní závodní pauzou. "Ještě nemůžu s rukou správně pracovat nebo používat ji tak jako normálně. Byl jsem ale hladový po návratu do vozu," uvedl Enge.

S vozem Ferrari F430 GT amerického týmu Petersen Motorsports/White Lightning navázal Enge na loňský triumf v Salt Lake City, kde s Turnerem vyhráli za volantem továrního Astonu Martin DBR9 třídu GT1. V sobotním závodě obsadili v absolutním pořadí jedenácté místo, ve své třídě nadělili soupeřům jeden okruh ztráty. Absolutními vítězi byli Australan Ryan Briscoe s Němcem Saschou Maassenem, kteří se střídali za volantem vozu Porsche RS Spyder.

Enge rozjel závod výborně

Enge závod rozjížděl a během své hodiny za volantem už podruhé v letošním ročníku stanovil nejrychlejší kolo závodu. Debutant v týmu Turner pak ve zbylé hodině a 40 minutách vybudovaný náskok neztratil, ačkoli v závěru musel vůz s probržděnou pneumatikou šetřit. "Tomáš zajel skvělý úvodní úsek a dostal nás do dobré pozice. Osobně jsem nebyl se svou rychlostí až tak spokojený, ale bylo to OK," uvedl Turner.

Příští závod se uskuteční 7. července v Lime Rock. Mezitím se 16. a 17. června odehraje v Evropě slavný maraton 24 hodin v Le Mans, kterého se Petersenův tým nezúčastní, Enge s Turnerem v něm ale budou na startu v jedné posádce s vozem GT1.

Výsledky:
Absolutně: 1. Maassen, Briscoe (Něm./Austr./Porsche RS Spyder) 66 kol, 2. Capello, McNish (It./Skot./Audi AG/R10/TDI) 66, 3. Dumas, Bernhard (Fr./Něm./Porsche RS Spyder) 66.
GT2: 1. (celkově 11.) Enge, Turner (ČR/Angl./Ferrari 430GT), 2. (12.) Bergmeister, Van Overbeek (Něm./USA/Porsche 911 GT3 RSR) 58, 3. (13) Henzler, Liddell (Něm./Skot./Porsche 911 GT3 RSR) 58.

ČTK

Zrušit


Časová osa: Motorsport

Filtr článků - Motorsport