Rubriky:

Formule

Král věří, že se z britských formulových seriálů prosadí až do F1

2. dubna 2007 16:11 - PRAHA

Na nelehkou cestu, která by měla skončit startem v mistrovství světa formule jedna, se vydal český jezdec Josef Král. Závodník, za kterým stojí společnost CDT Partners Davida Coultharda, Mika Doohana a Pavla Turka, bude v letošní sezóně bojovat o vavříny v britském šampionátu formule BMW. Do tří let by ale měl být mezi světovou elitou. Alespoň takový je cíl Králových zástupců.

"Naše skupina se dohodla na spolupráci s bratry Stevem a Davidem Robertsonovými, kteří v minulosti pomáhali do F1 Buttonovi a Räikkönenovi, a společně chceme vést Josefa na cestě do formule jedna. Do tří let chceme, aby Pepa jel nejvyšší soutěž," představil Turek ambiciózní projekt na dnešní tiskové konferenci v Praze.

Aby vše šlo podle plánů, měl by letos šestnáctiletý Král britský šampionát BMW vyhrát a za rok přesednout do formule 3. "Poté už bychom chtěli do F1. Pepa je však hodně mladý a jeho věk by mohl být paradoxně až překážkou," uvedl Turek.

Seriál britské BMW formule začal o minulý víkend v Brands Hatch a Královi se v úvodním závodě nepodařilo navázat na výkony z předsezonního testování. Už v kvalifikacích měl technické problémy a nevyšly mu ani finálové jízdy, do kterých odstartoval z šesté pozice.

"V první jízdě se mi podařilo propracovat se na třetí místo a poté i dojet nejlepší dvojici. Když jsem poté předjížděl vedoucího Fina, udělal chybu a předním přítlačným křídlem mi prořízl zadní pneumatiku. Kvůli tomu jsem skončil v záchytné bariéře. Fin byl za svou chybu penalizován a dostal pokutu, já jsem měl ale hodně poničenou formuli," uvedl Král, jenž startuje za tým Double R Racing.

Nehoda se projevila i v druhém závodu, do kterého po problémech v zaváděcím kole odstartoval až se ztrátou šesti kol z depa a nakonec dojel osmnáctý. "První víkend mi sice nevyšel, ale přesto souboj o titul nevzdávám. Doufám, že už v příštím závodě budu mít více štěstí, a věřím, že bychom mohli většinu závodů vyhrát," řekl Král. Závodník z Hradce Králové by se v letošním roce měl představit i českým divákům a startovat v několika domácích kláních okruhového mistrovství s cestovním vozem Audi.

ČTK

Zrušit