Rubriky:

Formule 1

Neshody zažehnány, dvanáct stájí F1 a vedení FIA podepsaly dohodu

1. srpna 2009 16:01 - LONDÝN

Neshody ve formuli 1 jsou pravděpodobně definitivně zažehnány poté, co Mezinárodní automobilová federace FIA a dvanáct stájí podepsaly takzvanou Concordskou dohodu. Ta upravuje pravidla a podmínky dělení zisků v seriálu mistrovství světa do roku 2012. Zároveň týmy odsouhlasily nové sportovní a technické parametry, které budou platit od nové sezony.

 

Gareth Watkins, Reuters

"Po schválení Světovou radou motoristického sportu podepsal předseda FIA Max Mosley v pátek pozdě večer Concordskou dohodu 2009, která zahájí novou éru stability mistrovství světa formule 1," uvádí se v oficiálním prohlášení, které v sobotu FIA zveřejnila.

Podpisu smlouvy předcházely měsíce hádek o další fungování šampionátu a především o finanční podmínky. Asociace týmů F1 (FOTA), která sdružuje osmičku současných stájí F1 s výjimkou Williamsu a Force India, dokonce začala plánovat odtržení a vytvoření vlastního seriálu závodů. Nelíbily se jí především plány na zavedení volitelného rozpočtového stropu. Po týdnech jednání se ale nakonec podařilo dohodnout podmínky přijatelné pro všechny.

Smlouvu už nepodepsala stáj BMW Sauber, jejíž osud je po chystaném odchodu německé automobilky z F1 nejistý. Vedle týmů FOTA a stájí Williams a Force India, se k dohodě připojili i přihlášení nováčci pro roku 2010 Campos, Manor GP a USF1.

ČTK

Zrušit


Časová osa: Formule 1

Filtr článků - Formule 1