Rubriky:

Formule 1

Mercedes koupil stáj formule 1 Brawn GP a končí v McLarenu

16. listopadu 2009 13:05 - STUTTGART

Německá automobilka Mercedes koupila tým formule 1 Brawn GP, který letos ovládl šampionát jezdců i Pohár konstruktérů. Stáj se v příští sezóně přejmenuje na Mercedes GP. V pondělí to zveřejnil šéf Mercedesu Dieter Zetsche. Automobilka rovněž končí spolupráci s jinou stájí F1 McLaren, jejímž partnerem byla od roku 1995.

 

Reuters

"Odkoupili jsme většinový podíl ve stáji Brawn GP. Mercedes tak bude mít od příští sezóny vlastní tým Mercedes GP," uvedl Zetsche s tím, že Mercedes ve spolupráci s investory získal 75,1 procenta akcií Brawnu, kterému již v uplynulé sezóně dodával motory.

Odkoupení většinového podílu v Brawnu se očekávalo i proto, že u McLarenu neměl Mercedes nad týmem plnou kontrolu a nemohl například rozhodovat o volbě pilotů. Dá se tak předpokládat, že za stáj Mercedes GP bude od příští sezóny startovat některý z německých jezdců, zřejmě Nico Rosberg nebo Nick Heidfeld. Zatím není jisté, zda bude v týmu pokračovat čerstvý mistr světa Jenson Button.

Ross Brawn zůstává

Technickým ředitelem zůstává Ross Brawn, strůjce úspěchů stáje Brawn GP. Ten po odchodu Hondy před začátkem uplynulé sezóny odkoupil od japonské automobilky stáj se všemi závazky za symbolickou jednu libru a z týmu na pokraji krachu pak učinil vítěze Poháru konstruktérů. Buttonovi navíc pomohl k titulu mistra světa.

McLaren v průběhu příštích dvou let odkoupí od Mercedesu svůj čtyřicetiprocentní podíl, který měla německá automobilka ve vlastnictví. Mercedes bude nicméně i v následujících letech dodávat britské stáji motory a sponzorovat ji. Spolupráce je smluvně vázána do roku 2015 s možností dalšího prodloužení a tým z Wokingu i nadále ponese oficiální název Vodafone McLaren Mercedes. "Při našem odchodu jsme nalezli smírné řešení," řekl Zetsche.

ČTK, Sport.cz

Zrušit


Časová osa: Formule 1

Filtr článků - Formule 1