Spa-Francorchamps/Praha

Po měsíčních letních prázdninách se v neděli opět roztočily naplno kola světového šampionátu vozů formule 1. Elitní seriál zavítal na tradiční sedmikilometrový okruh ve Spa-Francorchamps a pro triumf ve Velké ceně Belgie si dojel vítěz sobotní kvalifikace Jenson Button s vozem McLaren. Na druhou příčku se po startu z 11. místa prodral Sebastian Vettel s redbullem, třetí skončil Kimi Räikkönen s vozem Lotus.

Havárie ve Spa z pohledu Lewise Hamiltona

Mistr světa z roku 2009 Button si dojel pro 14. triumf v kariéře suverénním způsobem start-cíl. Na druhém místě skončil německý mistr světa z předchozích dvou let Sebastian Vettel z Red Bullu, třetí byl další bývalý šampion Fin Kimi Räikkönen na lotusu.

Vettel se v průběžném pořadí dostal na druhé místo za Alonsa, jehož představení ve Spa trvalo kvůli hromadné havárii jen několik sekund. Mistr světa z let 2005 a 2006 byl totiž účastníkem nejdramatičtějšího momentu Grand Prix, který přišel krátce po startu.

Viníkem spektakulárního incidentu byl Francouz Romain Grosjean, jenž ve snaze získat lepší pozici před první zatáčkou ťukl do předního kola mclarenu Lewise Hamiltona, což obě auta roztočilo a poslalo Grosjeanův lotus do vzduchu.

Grosjean přeletěl Alonsovo ferrari, které následně vrazilo do sauberu Sergia Péreze. Ani jeden ze čtyř účastníků nehody v závodě nepokračoval a všichni vyvázli bez zjevného zranění. Alonso nicméně mohl hovořit o štěstí, neboť letící Grosjeanův monopost jen těsně minul jeho hlavu.

Smůla přišla pro Španěla v závodě, v němž mohl vyrovnat rekord Michaela Schumachera v počtu Velkých cen za sebou, v nichž získal body. Alonso se kvůli dnešní nehodě zastavil na čísle 23 a sedminásobný německý mistr světa zůstal v čele s 24 bodovanými závody.

Kvůli hromadné havárii a velkému množství nečistot na trati jezdili zbylí piloti až do pátého kola za safety carem. Po restartu si Button udržel první místo, které vybojoval v sobotu svým prvním kvalifikačním vítězstvím po třech letech, a neopustil ho až do cíle.

Vettel se stíhací jízdou z desátého místa na startu dostal na druhou pozici a do cíle dojel 13,624 sekundy po Buttonovi. Na Alonsa ztrácí v průběžném pořadí 24 bodů.

Třiačtyřicetiletý Schumacher obsadil ve své jubilejní 300. Velké ceně sedmou pozici.