Hamilton ovládl Monzu. Button měl smůlu, Alonso si upevnil vedení

Monza

Brit Lewis Hamilton s vozem McLaren ovládl Velkou cenu Itálie formule 1. Druhé místo obsadil v Monze Mexičan Sergio Pérez ze Sauberu, třetí dojel aktuální lídr šampionátu Fernando Alonso z týmu Ferrari.

Brit Lewis Hamilton (vlevo) oslavuje na pódiu spolu s Fernandem Alonsem triumf na Velké ceně Itálie.

Smůla potkala dlouho průběžně druhého Jensona Buttona, jenž musel ve 34. kole odstoupit ze závodu kvůli selhání palivového systému. Mistr světa z roku 2009 tak nenavázal na druhá místa, jež v Monze obsadil v předchozích třech letech, a prakticky tak ztratil šanci na titul.

Na okruhu v Monze se naopak dařilo Sergiu Pérezovi, který vyjížděl až z 12. pozice. Radost zavládla i v týmu Ferrari. Alonso sice skončil v kvalifikaci až desátý, v nedělním závodu se však postupně tlačil na přední pozice a díky konečné třetí příčce si upevnil vedení v mistrovství světa. Hned za ním pak dorazil do cíle Brazilec Felipe Massa.

Vítěz kvalifikace Lewis Hamilton se hned od startu usadil v čele a postupně svůj náskok zvyšoval. Britský jezdec se těšil z třetího vítězství v sezóně. Cílem projel s náskokem 4,356 sekundy před Pérezem. Dvaadvacetiletý Mexičan sice odstartoval až z šesté řady, během závodu se ale dral dopředu a druhou příčkou zopakoval své nejlepší umístění z druhého závodu sezóny v Malajsii.

Mistr světa z let 2005 a 2006 Alonso vede průběžné pořadí po třinácti z dvaceti závodů o 37 bodů před druhým Hamiltonem. Třetí je o bod zpět dnes pátý Fin Kimi Räikkönen z Lotusu a na čtvrté místo klesl mistr světa z předchozích dvou let Sebastian Vettel, jenž ztrácí další bod.

Německý pilot Red Bullu závod nedokončil, pět kol před cílem musel ze šestého místa odstoupit kvůli poruše motoru. O několik okruhů dříve absolvoval průjezd boxy jako trest za to, že v souboji o průběžné čtvrté místo vytlačil Alonsa mimo trať.

Nepovedenou Grand Prix rakouského týmu podtrhl Vettelův týmový kolega Mark Webber z Austrálie, jenž musel odstavit vůz dvě kola před koncem kvůli sjetým pneumatikám.

Na šesté a sedmé pozici za Räikkönenem skončili Němci z Mercedesu Michael Schumacher a Nico Rosberg.

Evropská část sezóny skončila. Další závod mistrovství světa se jede za dva týdny v Singapuru.