Ferrari vládlo v Monaku. Vettel vyhrál před Räikkönenem a navýšil náskok na Hamiltona

Monako

Vozy Ferrari dominovaly na Velké ceně Monaka formule jedna. Závod ovládl Sebastian Vettel před stájovým kolegou a vítězem kvalifikace Kimim Räikkönenem. Lídr seriálu Vettel tak zvýšil náskok na prvním místě na 25 bodů před Lewisem Hamiltonem z Mercedesu, jenž po nepovedené kvalifikaci dojel až sedmý. Třetí byl Daniel Ricciardo z Red Bullu.

Sebastian Vettel se raduje z triumfu v Monaku.

Závod v úzkých ulicích Monte Carla dlouho nic zajímavého nenabídl a první rozruch přineslo až 28. kolo, kdy vedoucí Räikkönen a Vettel dojeli posledního Jensona Buttona z McLarenu. Než je totiž náhradník za Fernanda Alonsa, který dal přednost závodu v Indianapolis, pustil před sebe, stáhl třetí Valtteri Bottas z Mercedesu jejich náskok o čtyři sekundy.

Jakmile však jezdci italské stáje dostali opět volný prostor, vzali si ztracený náskok zpět. Mercedes navíc poté zazmatkoval s Bottasovou zastávkou v boxech, čehož využil Ricciardo. Pilot Red Bullu, kterého před rokem právě nepovedená výměna gum připravila v Monaku o vítězství, načasoval návštěvu depa skvěle a posunul se na třetí místo.

Rozhodla zastávka v boxech

Zastávka v boxech rozhodla také souboj mezi jezdci Ferrari. Vettel si pro nové gumy zajel ve 40. kole a na trať se vrátil těsně před Räikkönenem, který byl v boxech o pět kol dřív. Čtyřnásobný mistr světa si sice velmi rychle vyjel desetisekundový náskok, který ale vydržel pouze do 60. kola.

Po kolizi Pascala Wehrleina s Buttonem, po které pro oba jezdce závod skončil, totiž na trať musel safety car a s minimálními odstupy se začalo závodit až v 67. kole. Drama se však nekonalo. Vettel vedení udržel a dojel si pro třetí triumf v sezoně. Ferrari navíc zajistil první vítězství v Monaku od triumfu slavného Michaela Schumachera v roce 2001.

Hamilton předvedl dobrou stíhací jízdu, ale stačilo to pouze na konečné sedmé místo. Trojnásobný mistr světa doplatil na nepovedenou kvalifikaci, ve které obsadil až čtrnáctou příčku. V průběžném pořadí mistrovství světa tak po šesti závodech na Vettela ztrácí 25 bodů.

Šampionát bude pokračovat za dva týdny v Kanadě.