Abraham dojel v nočním Kataru sedmý, Pešek upadnul

LOSAIL/PRAHA

Noční Grand prix Kataru silničních motocyklů přinesla životní výsledek 18letého Karla Abrahama. Pod světly dojel sedmý ve třídě dvěstěpadesátek. Mezi elitou se v premiéře letošního MS držel i Lukáš Pešek, bohužel z osmé pozice upadl.

„Jsem moc šťastný. Viditelnost byla v pořádku, trať mi seděla. Mechanici připravili motorku perfektně, povedlo se vyladění a přes chladné počasí držela přilnavost gum, i když ke konci jsem jel obezřetně,“ líčil Abraham, jehož jedenáctý čas z kvalifikace řadil do třetí řady roštu.

Pešek stál o pět příček dál, ale po výborném startu se probil na 8. místo. Abraham se pověsil hned za něj, spolu pak sváděli boj o sedmou příčku, osm kol před cílem se však Pešek ocitl na zemi: „Začátek závodu předčil mé očekávání, bohužel pak přišla chyba.“ Prvenství si po bitvě vedoucího kvarteta zajistil až v posledním kole v kategorii do 250 ccm debutující Ital Pasini.

Stopětadvacítky přinesly triumf Španělů. Vyhrál Gadea před krajanem Olivem, ač překonával palčivou bolest naražené klíční kosti po pádu z tréninku a hned po dojetí se ocitl v péči lékaře. Z pole position startující 17letý Brit Smith doplatil na technické potíže, stejně tak obhájce titulu Maďar Talmacsi, jenž čtyři kola před cílem musel výrazně zpomalit a dojel až dvanáctý.

Před půlnocí končící závod MotoGP vyhrál úřadující šampión Stoner o pět vteřin před nejrychlejším z kvalifikace Lorenzem, který je loňským mistrem světa dvěstěpadesátek. Návrat na trůn slibující Rossi doplatil na odcházející pneumatiky a skončil pátý.