Posledním mistrem světa ve dvěstěpadesátkách Japonec Aojama

VALENCIE

Japonský motocyklista Hiroši Aojama se stal poprvé v kariéře mistrem světa. Poslední titul v kubatuře do 250 ccm získal už před dojezdem závěrečné Grand Prix sezóny ve Valencii poté, co jeho jediný rival Marco Simoncelli z Itálie upadl. Český jezdec Karel Abraham šestým místem vyrovnal nejlepší výsledek v kariéře.

Japonský pilot Hiroši Aojama se raduje z vítězství v GP Valencie.

Aojama do závodu odstartoval z páté pozice a k zisku titulu mu stačilo dojet bez ohledu na Simoncelliho nejhůře na jedenáctém místě. Osmadvacetiletý Japonec ale závod zdramatizoval 18 kol před koncem, kdy nezvládl vjezd do zatáčky, vyjel mimo trať a z vedoucí skupiny se propadl až na 11. místo. Simoncelli se však o šanci na titul připravil sám pádem v závěru závodu. Aojama dojel sedmý.

Vítězem historicky poslední Grand Prix v kategorii do 250 ccm se stal domácí Hector Barberá. V příští sezoně se šampionát "čtvrtlitrů" konat nebude a nahradí ho kategorie Moto2 pro stroje do 600 ccm.

Abraham bojoval do poslední chvíle o páté místo, ale nakonec dojel šestý stejně jako před třemi týdny na australském Phillip Islandu. Dramatický duel s Thajcem Ratthaparkem Wilairotem prohrál o pouhých 96 tisícin sekundy. "V jednu chvíli se mi ho podařilo předjet, ale byl jsem příliš rychlý a on mi to okamžitě vrátil a ideální stopu už si uhlídal," uvedl Abraham. Se šestým místem byl spokojen. "Dařilo se mi už od pátku a v závodě jsem měl jen jeden krizový okamžik při pádu Cluzela. Byl jsem těsně za ním a vyhnul jsem se mu jen s velkým úsilím," přidal.

"Doufal jsem, že se to dneska trochu zlepší, ale je to horší než včera. V noci mi bylo dost špatně a hned ráno jsem byl opět v nemocnici, kde mi naměřili přes 38 stupňů. V závodu to bylo hodně špatné a dojel jsem to silou vůle," uvedl v tiskové zprávě.

V konečném pořadí skončil Pešek patnáctý se ziskem 74 bodů, stejný počet má na kontě i čtrnáctý Abraham. "Uteklo mi první místo mezi netovárními jezdci, ale bohužel jsem byl často nemocný. Také nás provázely technické problémy, což nás stálo hodně bodů," uvedl třiadvacetiletý pražský rodák. "Nebyla to lehká sezona, ale snažím se na to dívat pozitivně. Povedlo se mi pár závodů a hodně jsem se naučil," dodal.

Také Abraham byl s konečným umístěním trochu zklamán. "Popravdě jsem čekal víc, ale několik závodů mi nevyšlo. Měl jsem pády, v Německu jsem doplatil na risk při volbě pneumatik. Při obrovské vyrovnanosti šampionátu pak body na první desítku chyběly a opravdu dobrý závěr už stačil jen na čtrnácté místo," prohlásil.

Ve stopětadvacítkách se na na závěr sezóny radoval z vítězství španělský mistr světa Julian Simón, český jezdec Jakub Kornfeil upadl.

Také poslední závod seriálu MotoGP ovládl ve Valencii domácí jezdec. Pro vítězství si dojel Dani Pedrosa. Druhý skončil šampion Valentino Rossi z Itálie, který si titul mistra světa zajistil už před dvěma týdny v Malajsii. Vítěz předchozích dvou Velkých cen a nejrychlejší muž sobotní kvalifikace Australan Casey Stoner upadl v zahřívacím kole a do závodu neodstartoval.

Grand Prix Valencie, závěrečný závod MS silničních motocyklů:
Do 125 ccm: 1. Simón (Šp./Aprilia) 41:17,553, 2. Smith (Brit./Aprilia) -0,220, 3. Espargaro (Šp./Derbi) -12,123, 4. Corsi (It./Aprilia) -17,577, 5. Schrötter (Něm./Honda) -17,917, 6. Olive (Šp./Derbi) -18,334, ...Kornfeil (ČR/Loncin) nedokončil.
Konečné pořadí MS (po 16 závodech): 1. Simón 289 b., 2. Smith 223,5, 3. Terol (Šp./Aprilia) 179,5, 4. Espargaro 174,5, 5. Gadea (Šp./Aprilia) 141, 6. Cortese (Něm./Derbi) 130.
Do 250 ccm: 1. Barberá 44:10,601, 2. Bautista (oba Šp./Aprilia) -3,663, 3. De Rosa (It./Honda) -5,665, 4. Lüthi (Švýc./Aprilia) -5,680, 5. Wilairot (Thaj./Honda) -13,601, 6. Abraham -13,697, ...12. Pešek (oba ČR/Aprilia) -53,132.
Konečné pořadí MS (po 16 závodech): 1. Aojama (Jap./Honda) 261, 2. Barberá 239, 3. Simoncelli (It./Gilera) 231, 4. Bautista 218, 5. Pasini (It./Aprilia) 128, 6. De Rosa 122, ...14. Abraham, 15. Pešek oba 74.
MotoGP: 1. Pedrosa (Šp./Honda) 46:47,553. 2. Rossi (It./Yamaha) -2,630, 3. Lorenzo (Šp./Yamaha) -2,913, 4. Edwards (USA/Yamaha) -32,515,5. Hayden (USA/Ducati) -34,585, 6. Elias (Šp./Honda) -34,888.
Konečné pořadí MS (po 17 závodech): 1. Rossi 306, 2. Lorenzo 261, 3. Pedrosa 234, 4. Stoner (Austr./Ducati) 220, 5. Edwards 161, 6. Dovizioso (It./Honda) 160.