Abraham byl v motocyklové GP Austrálie desátý, Kornfeil čtrnáctý

Český motocyklový jezdec Karel Abraham potřetí za sebou bodoval v mistrovství světa třídy Moto2. Po třetím místě v Japonsku a šestém v Malajsii dnes obsadil desátou pozici v Grand Prix Austrálie a získal šest bodů. Jakub Kornfeil ve stopětadvacítkách dosáhl na dva body, když po týdnu zopakoval 14. místo z Malajsie.

Karel Abraham.

Abraham byl na Phillip Islandu desátý už v kvalifikaci. V závodě se nejvýš v pořadí pohyboval na sedmém místě ve chvíli, kdy se ujal vedení v silné skupině zhruba deseti jezdců, mezi nimiž byl i čerstvě korunovaný mistr světa Toni Elías ze Španělska.

"Po startu ze třetí řady jsem nestihl Simóna s Bradlem a musel se soustředit na boj ve skupině o sedmé místo. Byla to tvrdá bitva, ve které jsem se snažil neustále si hlídat první nebo druhou pozici a diktovat tempo, abych se nepropadl," uvedl v tiskové zprávě Abraham. Do posledního kola mu taktika vycházela. "Pak se ale rozhodl Debón zaútočit v místě, kde mu to moc nešlo, a já s tím moc nepočítal. Šel jsem pozdě na brzdy a on mě vyvezl na vnější okraj dráhy," popsal rozhodující okamžik.

Elías nakonec přivedl kompaktní skupinu do cíle s téměř půlminutovou ztrátou za vítězným Alexem de Angelisem ze San Marina. Ten vyhrál svůj druhý závod v kariéře, když předtím triumfoval už před čtyřmi lety v dvěstěpadesátkách ve Valencii. Na kontě má přitom v těchto třídách už 27 umístění na stupních vítězů, dalších osm si připsal ve stopětadvacítkách a MotoGP.

Závod do 125 ccm měl potřetí za sebou a podeváté v sezoně vítěze v Marku Márquezovi ze Španělska na derbi. Výsledková listina dokonce kopírovala konečné pořadí z předchozího závodu v Sepangu na prvních pěti místech, takže stupně vítězů opět obsadili pouze španělští kandidáti na zisk titulu. Pol Espargaró po druhém místě ztrácí na Márqueze 17 bodů, v závodě třetí Nicolás Terol dvanáct.

Královskou kubaturu ovládl Stoner

Kornfeil popáté v sezoně dojel čtrnáctý a po životním pátém místě v české Grand Prix je to stále jeho druhý nejlepší letošní výsledek. K lepšímu umístění přitom neměl daleko - v tříčlenné skupince jej od Nora Sturly Fagerhauga dělilo 37 setin, od Němce Marcela Schrottera dokonce jen tři tisíciny.

Královskou kubaturu ovládl domácí Casey Stoner na ducati. Třetím triumfem v sezoně si exmistr světa uchoval naděje na konečné druhé místo. Dva závody před koncem ztrácí 23 bodů na Španěla Daniho Pedrosu, který vynechal předchozí dva závody kvůli zlomenině klíční kosti a po sobotní kvalifikaci se rozhodl nenastoupit ani do japonské GP. Již jistý mistr světa Jorge Lorenzo ze Španělska dojel druhý před devítinásobným světovým šampionem Valentinem Rossim z Itálie.

Výsledky GP Austrálie
Do 125 ccm: 1. Márquez 38:13,008, 2. P. Espargaró (oba Šp./Derbi) -6,062, 3. Terol (Šp./Aprilia) -11,576, 4. Vázquez (Šp./Derbi) -19,032, 5. Smith (Brit./Aprilia) -19,033, 6. Rabat (Šp./Aprilia) -20,593, ...14. Kornfeil (ČR/Aprilia) -1:19,543.
Průběžné pořadí MS (po 15 ze 17 závodů): 1. Márquez 272 b., 2. Terol 260, 3. P. Espargaró 255, 4. Smith 182, 5. Rabat 137, 6. Vázquez 136, ...18. Kornfeil 22.
Moto2: 1. De Angelis (San Mar./Motobi) 39:51,102, 2. Redding (Brit./Suter) -2,172, 3. Iannone (It./Speed Up) -2,974, 4. Simón (Šp./Suter) -10,344, 5. Bradl (Něm./Suter) -10,617, 6. Di Meglio (Fr./Suter) -17,847, ...10. Abraham (ČR/FTR) -27,666.
Průběžné pořadí MS (po 15 ze 17 závodů): 1. Elías (Šp./Moriwaki) 271, 2. Simón 181, 3. Iannone 179, 4. Lüthi (Švýc./Moriwaki) 143, 5. Corsi (It./Motobi) 127, 6. Cluzel (Fr./Suter) 101, ...15. Abraham 65, 32. Pešek (ČR/Moriwaki) 5.
MotoGP: 1. Stoner (Austr./Ducati) 41:09,128, 2. Lorenzo (Šp./Yamaha) -8,598, 3. Rossi (It./Yamaha) -17,997, 4. Hayden (USA/Ducati) -18,035, 5. Spies (USA/Yamaha) -22,211, 6. Simoncelli (It./Honda) -25,017.
Průběžné pořadí MS (po 16 z 18 závodů): 1. Lorenzo 333, 2. Pedrosa (Šp./Honda) 228, 3. Stoner 205, 4. Rossi 197, 5. Dovizioso (It./Honda) 179, 6. Spies 163.