Rossi vyhrál první kvalifikaci sezóny

JEREZ

Do úvodního závodu letošní sezóny mistrovství světa silničních motocyklů GP Španělska vyrazí v nejsilnější kubatuře z první pozice Ital Valentino Rossi s yamahou.

V královské kubatuře, jejíž formát kvalifikace má v této sezoně odlišnou podobu, vyhrál všechny tři tréninky Gibernau na hondě, v rozhodující chvíli při hodinové jízdě proti chronometru měl ale navrch fenomenální Rossi s yamahou. Italský obhájce titulu v kvalifikaci na okruhu dlouhém 4423 metrů prolomil poprvé o víkendu hranici minuty a 40 sekund a těsně před koncem kvalifikace zajel rekord trati 1:39,415 minuty.

Jeho španělský rival dlouho vedl, když se rovněž oproti tréninkům zlepšil. Na pole position to ale nestačilo, protože byl nakonec skoro o půl sekundy pomalejší.

Pešek vyrazí do španělské GP z 3. řady

Lukáš Pešek odstartuje do zahajovacího závodu mistrovství světa silničních motocyklů jako nejlepší z českých jezdců z třetí řady. V Jerezu byl v sobotu na stroji Derbi jedním z pouhých sedmi pilotů, kteří se v druhé části kvalifikace stopětadvacítek dokázali zlepšit. Z pátečního času ubral přes čtyři desetiny sekundy a prosadil se na dvanácté místo pořadí.

Jakub Smrž se naopak v silnější třídě čtvrtlitrů už nezlepšil a musel se spokojit s 15. místem, ale aspoň uhájil čtvrtou řadu, která mu provizorně patřila už po pátku. Radomil Rous na hondě uzavírá na dvacátém místě pátou řadu.

Nejrychlejší čas ve stopětadvacítkách zajel už v pátek Ital Marco Simoncelli na aprilii. Mladíček Karel Abraham na stroji stejné značky skončil 36., Patrik Vostárek s hondou neproměnil divokou kartu pořadatelů v možnost startu, protože se nevešel do kvalifikačního limitu. Ve třídě do 250 ccm vybojoval nejvýhodnější pozici na startu obhájce titulu Španěl Daniel Pedrosa s hondou.

Výsledky - kvalifikace:
125 ccm: 1. Simoncelli (It./Aprilia) 1:46,996, 2. Pasini (It./Aprilia) -0,401, 3. Lüthi (Švýc./Honda) -0,751, 4. Lai (It./Honda) -0,877, 5. Kallio (Fin./KTM) -0,938, 6. Talmacsi (Maď./KTM) -1,290, ...12. Pešek (ČR/Derbi) -2,092, 36. Abraham (ČR/Aprilia) -5,227, 40. Vostárek (ČR/Honda) -7,851 - nekvalifikoval se.
250 ccm: 1. Pedrosa (Šp./Honda) 1:43,025, 2. Porto (Arg./Aprilia) -0,327, 3. Stoner (Austr./Aprilia) -0,344, 4. De Puniet (Fr./Aprilia) -0,576, 5. De Angelis (San Mar./Aprilia) - 0,876, 6. Aojama (Jap./Honda) -0,945, ...15. J. Smrž (ČR/Honda) - 2,496, 20. Rous (ČR/Honda) -3,139.
MotoGP: 1. Rossi (It./Yamaha) 1:39,419, 2. Gibernau (Šp./Honda) -0,496, 3. Melandri (It./Honda) -0,760, 4. Hayden (USA/Honda) -1,046, 5. Nakano (Jap./Kawasaki) -1,133, 6. Capirossi (It./Ducati) -1,229.