Rubriky:

Motocykly

Motocyklová Grand Prix v Brně má schodek 59,5 miliónu korun

3. listopadu 2014 14:44 - Brno

Letošní motocyklová Grand Prix v Brně má po vyhodnocení hospodářského výsledku schodek 59,5 miliónu korun, téměř o 18 miliónů více než loňský ročník. Pořadatelé stále čekají na to, až ministerstvo školství uvolní dotaci 30 miliónů korun na zalistovací poplatek, kterou v červenci schválila vláda. Pokud by dotaci dostali, činila by celková ztráta 29,5 miliónu korun. Což by bylo nejméně od roku 2010, kdy se skokově zvýšil zalistovací poplatek za účast v seriálu.

 

Joshua Paul, ČTK/AP

"V hospodaření nemáme dotaci započítanou. Měl by ji obdržet přímo promotér seriálu od Autoklubu České republiky. Pokud by dotace nebyla čerpána, šla by celá tíže zalistovacího poplatku na naši stranu, což by pro nás bylo likvidační," uvedla na dnešní tiskové konferenci ředitelka Automotodromu Brno Ivana Ulmanová. Poplatek za zařazení do kalendáře mistrovství světa činí zhruba 70 miliónů korun.

Ministerstvo školství v srpnu informovalo vedení automotodromu, že si od Evropské komise vyžádalo posouzení, jestli se udělením dotace nedopouští nedovolené veřejné podpory. "Byli jsme požádáni o vyjádření. Z našich právních rozkladů vyplývá, že komunitární právo neporušujeme. To jsme také ministerstvu sdělili a poskytli mu vyžádané podklady," řekla Ulmanová s tím, že pokud by byl případ motocyklové Grand Prix v Brně vyhodnocen jako nedovolená veřejná podpora, analogicky by nemohla čerpat dotaci spousta dalších sportovních a kulturních akcí v České republice.

Letošní Grand Prix byla podle vyjádření zástupců automotodromu jednou z nejúspěšnějších v novodobé historii. Závodní víkend přilákal větší počet fanoušků (240 695 diváků) než v minulých letech, což mělo příznivý dopad na tržby ze vstupného, a zlepšily se také výsledky obchodní činnosti.

"Náklady táhlo nahoru zvýšení zalistovacího poplatku o deset miliónů korun. Také se projevil nepříznivý kurz koruny vůči euru po podzimní intervenci České národní banky. Zbývající navýšení je dáno novými náklady na zajištění energetické soběstačnosti a dalších technických prvků, které po nás žádala Dorna (promotér MS)," uvedla Ulmanová.

Náklady na Grand Prix letos činily 151,7 miliónu korun, o 11,5 miliónu více než loni. Příjmy ze závodního víkendu byly 92,2 miliónu korun. Tržby ze vstupného vzrostly o 16,1 miliónu korun na 69,7 miliónu. Výnos z obchodní činnosti vzrostl z loňských 19,9 miliónu na 22,6 miliónu korun.

ČTK

Časová osa: Motocykly

Filtr článků - Motocykly