Grönholm vyhrál na Novém Zélandu a zajistil Fordu titul

HAMILTON

Již jistý vicemistr světa Marcus Grönholm z Finska vyhrál předposlední rallye sezóny na Novém Zélandu o téměř minutu před svým krajanem a kolegou z týmu Ford Miikou Hirvonenem. Tým Ford tak získal ještě před závěrečnou Britskou rallye titul v šampionátu značek, na který čekal dvacet sedm let.

Dvojnásobný mistr světa Grönholm triumfoval na šotolinových tratích v okolí Hamiltonu systémem start - cíl. Díky rychlé a spolehlivé jízdě vyhrál 12 rychlostních zkoušek ze 17 a na Hirvonena měl náskok 56 sekund. "Je to vynikající výsledek a všichni máme radost. Nové auto je velice spolehlivé, děkuji všem v týmu," uvedl Grönholm.

Oba finští jezdci na fordech přitom poslední etapu absolvovali relativně na jistotu, neboť jim stačilo k zisku titulu nasbírat o tři body víc než konkurenční tým Kronos Citroën. Belgická stáj se po zranění Sébastiena Loeba spoléhala na španělské duo Dani Sordó, Xavier Pons, které ale vedle Finů předstihl i Rakušan Manfred Stohl na peugeotu, jenž obsadil třetí příčku s odstupem 2:39 minuty za Grönholmem.

Rossi dokončil soutěž

Šesté místo za Sordem patřilo bývalému světovému šampiónovi Petteru Solbergovi se subaru.

Na voze stejné značky absolvoval svou druhou světovou rallye v kariéře mistr světa silničních motocyklů Valentino Rossi. Slavný Ital na rozdíl od své první zkušenosti v Británii 2002 soutěž dokončil a obsadil 11. příčku. "Dojel jsem bez problémů do cíle a nepoškodil auto. Byla to pro mně obrovská zkušenost. Pořád jsem se zlepšoval a jsem moc spokojený," řekl Rossi, jenž za vítězným Finem zaostal o více než dvacet minut.

Letošní mistrovství světa uzavře tradičně Britská RAC rallye 1.-3. prosince. S největší pravděpodobností se už ani jí nezúčastní trojnásobný mistr světa Loeb, jenž dá po komplikované zlomenině ruky přednost přípravě na nový rok.

Výsledky:
1. Grönholm 4:02:30,7, 2. Hirvonen (oba Fin./Ford) -56,0, 3. Stohl (Rak./Peugeot) -2:39,3, 4. Pons -2:56,1, 5. Sordó (oba Šp./Citroën) -3:20,7, 6. P. Solberg (Nor./Subaru) -4:57,1, 7. Perez Companc (Arg./Ford) -10:51,6, 8. Latvala (Fin./Subaru) -16:22,4, 9. Hanninen (Fin./Mitsubishi) -17,30,2, 10. Mason (Austr./Subaru) -20:20,0, 11. Rossi (It./Subaru) -20:38,8.