Italskou rallye vyhrál Grönholm a vede průběžné pořadí MS

OLBIA

Finský jezdec Marcus Grönholm s vozem Ford vyhrál poprvé v kariéře Italskou rallye a po sedmi závodech mistrovství světa se dostal do čela průběžného pořadí o sedm bodů před obhájce titulu Sébastiena Loeba z Francie. Ten na Sardinii odstoupil z prvního místa po nehodě v nedělní úvodní rychlostní zkoušce - po jezdecké chybě dostal hodiny a v příkopu urazil levé přední kolo.

Druhé místo za Grönholmem, který vyhrál podruhé v sezóně, obsadil s půlminutovým odstupem jeho finský krajan Mikko Hirvonen rovněž s fordem, třetí skončil Španěl Daniel Sordó. Martin Prokop s Citroënem C2 byl celkově šestnáctý a v kategorii JWRC třetí, další český pilot Jan Kopecký musel v sobotu z šotolinové rallye odstoupit kvůli poruše řízení.

Loeb měl v době nehody v 13. rychlostní zkoušce bezpečný náskok 36 sekund, místo čtvrtého vítězství za sebou si ale připsal po Norsku už druhou nulu v sezóně. "Byla to moje chyba. Na horizontu jsem byl příliš rychlý, zadkem vozu jsem trefil násep a spadli jsme do příkopu, kde jsme narazili na kámen," popsal Loeb osudový moment závodu, který jej připravil o 33. vítězství v kariéře.

Grönholmovi tak v podstatě spadl do klína už 27. triumf. Zvlášť na Sardinii pro něj byl zadostiučiněním, protože v minulých třech letech tu zažil sérii nehod a poruch. "O tohle vítězství jsem tvrdě bojoval a užil jsem si tu své," řekl Grönholm se vzpomínkami na loňskou závadu na hydraulice, kvůli níž musel přenechat Loebovi vedení; o rok dříve zase obrátil vůz na střechu. "Když dnes Loeb vypadl, už jsem neměl důvod dál riskovat. V klidu jsem si vítězství pohlídal," řekl devětatřicetiletý vítěz.

Světový šampionát bude pokračovat 1. až 3. června v Řecku, kde Rallye Acropolis zakončí první polovinu seriálu.

Výsledky:
1. Grönholm (Fin./Ford) 3:48:42,0, 2. Hirvonen (Fin./Ford) -29,2, 3. Sordó (Šp./Citroën) -1:21,8, 4. H. Solberg (Nor./Ford) -1:36,6, 5. P. Solberg (Nor./Subaru) -2:34,2, 6. Gardemeister (Fin./Mitsubishi) -5:02,1, 7. Stohl (Rak./Citroën) -5:28,6, 8. Hanninen (Fin./Mitsubishi) -9:31,7, 9. Latvala (Fin./Ford) -11:27,7, 10. Atkinson (Austr./Subaru) -16:19,4, ...16. Prokop (ČR/Citroën) -32:44,7, Kopecký (ČR/Škoda) nedokončil.