Rubriky:

Rallye

Loeb vyhrál počtvrté v Mexiku a vede MS, Prokop byl devátý

7. března 2010 19:26 - LEÓN

Francouzský pilot Sébastien Loeb s citroënem vyhrál počtvrté za sebou Mexickou rallye a dostal se po druhé soutěži do čela průběžného pořadí mistrovství světa. Šestinásobný světový šampion vyhrál svou 55. rallye s téměř půlminutovým náskokem. Český zástupce Martin Prokop skončil devátý.

 

ČTK/AP

Šestatřicetiletý Loeb se dostal do čela v úvodu sobotní druhé etapy a náskok si v dnešních závěrečných třech rychlostních zkouškách bezpečně pohlídal. Dlouholetá jednička týmu Citroën vyhrává v Mexiku od roku 2006, loni se ve Střední Americe nejelo.

"Dnes se mi jelo dobře a zbytečně jsem neriskoval. Je to pro nás cenné vítězství, jsem v čele šampionátu a mám zpět body, které jsem ztratil ve Švédsku," pochvaloval si Loeb, jenž byl na severu Evropy druhý a podle nového systému bodování ztratil na nejrychlejšího Mikka Hirvonena sedm bodů. "Je to teprve začátek šampionátu, ale mám radost. V autě jsem se cítil fajn, celkově to vypadá dobře," dodal.

Dominanci vozů Citroën C4 potvrdili Nor Petter Solberg a Francouz Sébastien Ogier, kteří svedli dramatický souboj o druhé místo. Z něj se nakonec radoval mistr světa z roku 2003 Solberg, který bývalého juniorského šampiona Ogiera porazil o pouhých 1,1 sekundy.

Naprostý úspěch citroënů kalí pouze výpadek Španěla Daniho Sorda, jenž měl coby průběžně čtvrtý jezdec pořadí nehodu v druhé etapě a kvůli zlomenému zavěšení kol přišel o šanci na slušný výsledek.

Až na čtvrtém místě skončil vítěz únorové Švédské rallye Hirvonen na Fordu Focus, jehož navíc v rámci týmové režie pustil v předposlední erzetě před sebe kolega a krajan Jari-Matti Latvala. Po nepovedené Mexické rallye ztrácí vicemistr světa Hirvonen na Loeba šest bodů.

Jediný Čech na startu Prokop s Fordem Fiesta dnes neudržel osmé místo a zároveň vedení v hodnocení vozů kategorie S-WRC, které přepustil Xavieru Ponsovi. Se Španělem na voze stejné značky prohrál o 17,6 sekundy. Po dvou odjetých rallye se ale dostal do čela průběžného pořadí kategorie.

"Dnes jsme jeli tak, jak jsem řekl v sobotu. Bez zbytečného riskování, pro důležité body," uvedl Prokop v tiskové zprávě. "Pons ukázal, jak kvalitním jezdcem je. Má spoustu zkušeností díky předchozím startům s WRC a určitě to bude po celou sezonu velice silný soupeř," ocenil jihlavský pilot kvality španělského soupeře, jenž jej dnes předstihl hned v prvním měřeném testu.

Mistrovství světa pokračuje za měsíc v Jordánsku.

Mexická rallye, druhý díl mistrovství světa v automobilových soutěžích:
1. Loeb, Elena (Fr., Mon./Citroën C4) 3:42:41,7, 2. P. Solberg, Mills (Nor., Brit./Citroën C4) -24,2, 3. Ogier, Ingrassia (Fr./Citroën C4) -25,3, 4. Hirvonen, Lehtinen -1:47,5, 5. Latvala, Anttila (všichni Fin./Ford Focus) -2:15,1, 6. H. Solberg, Minorová (Nor., Rak./Ford Focus) -2:48,0, ...9. Prokop, Tománek (ČR/Ford Fiesta S2000) -19:02,0.
Průběžné pořadí MS (po 2 z 13 soutěží): 1. Loeb 43 b., 2. Hirvonen 37, 3. Latvala a Ogier oba 25, 5. P. Solberg 20, 6. H. Solberg 16, ...12. Prokop 2.
Pořadí týmů: 1. Ford 67, 2. Citroën Racing 61, 3. Citroën Junior Team 32, 4. Stobart-Ford 29, 5. Munchi's Ford 8.
ČTK

Zrušit


Časová osa: Rallye

Filtr článků - Rallye