Sainz opustí svět rallye

MADRID

Mistrovství světa v rallye opustí po letošní sezóně jedna z legend. Ukončit kariéru se po šestnácti letech v seriálu světového šampionátu rozhodl pilot továrního týmu Citroën Carlos Sainz. Dvojnásobný mistr světa se příští víkend rozloučí se španělskými fanoušky při Katalánské rallye, naposled usedne do svého vozu o dva týdny později v Austrálii.

"Rozhodl jsem se hlavně kvůli rodině. Po šestnácti letech v seriálu mistrovství světa chci mít na své blízké konečně víc času," řekl otec tří dětí na tiskové konferenci ve svém rodném Madridu. "Už nastal ten správný čas na to říct sbohem."

Legendární 'Don Carlos' jezdí rallye od roku 1980, o sedm let později debutoval s fordem v nejsilnější kategorii WRC. V roce 1990 se stal s toyotou poprvé mistrem světa a svůj triumf o dva roky později zopakoval. Pětkrát navíc skončil v celkovém hodnocení na druhém místě.

Za šestnáct let v seriálu absolvoval dnes již prošedivělý jezdec 196 světových soutěží, z nichž rekordních 26 vyhrál a pětadevadesátkrát byl na stupních vítězů. Své jediné letošní vítězství zaznamenal Sainz v červnu na své oblíbené Argentinské rallye.

V posledních dvou letech kryl záda již jistému letošnímu mistru světa Sébastienu Loebovi a pomohl Citroënu dvakrát k vítězství v Poháru konstruktérů.