Rubriky:

Rallye

Prokop se v Argentině blýskl čtvrtým místem. Vylepšil české maximum v MS v rallye

29. dubna 2012 21:15 - Carlos Paz
(Aktualizováno: 29. dubna 2012 23:07)

Automobilový jezdec Martin Prokop s fordem skončil v Argentinské rallye na čtvrtém místě a dosáhl nejlepšího českého výsledku v historii mistrovství světa. Pátý díl letošního seriálu vyhrál osminásobný světový šampion Francouz Sébastien Loeb z týmu Citroën a jubilejním 70. triumfem v kariéře si upevnil průběžné první místo.

 

ČTK/AP

Prokop vylepšil o jednu příčku páté místo z předchozí Portugalské rallye v poslední rychlostní zkoušce. Po ní se posunul o jednu pozici výš na úkor Španěla Daniho Sorda, kterému praskl řemen alternátoru a ztratil dosavadní třetí místo.

"Potvrdilo se to, co jsme čekali, že to bude extrémní závod. Délka erzet jako takových byla hrozná. Většinou se jezdí tak 30 km, ale tady to bylo běžně čtyřicet padesát," řekl Prokop ČTK. Rallye tak vypadala jako vytrvalostní soutěž. "Ale jelo se o vteřinky stejně jako na klasické rallye. Jen se jelo strašně dlouho," podotkl.

Splněný sen

Devětadvacetiletý český jezdec nestačil pouze na fenoména posledních let Loeba, dalšího člena továrního týmu Citroën Fina Mikko Hirvonena a Nora Madse Östberga, který jel stejně jako Prokop s fiestou. Od vítězného Francouze dělilo Prokopa téměř deset minut, na Östberga ztratil přes šest a půl minuty.

Prokop původně v Argentině ani neměl startovat. Účast si zajistil díky životnímu výsledku v předchozí rallye v Portugalsku, v níž vyrovnal dosavadní české maximum Romana Kresty a Jana Kopeckého. Díky tomuto úspěchu mohl absolvovat neplánovaný start na Argentinské rallye v barvách výrobce pneumatik D-Mack.

"Je to splněný sen a obrovský výsledek. Přitom jsme si to sem jeli jen projet, měli jsme nekonkurenceschopné gumy a úplně jiné cíle. O to větší odměna pro nás to je. Tohle umístění jsem v této sezoně ani v duchu neměl v plánu," přiznal Prokop.

Loeb si dojel pro třetí vítězství v sezoně, i když v pátek chyboval a kles až na čtvrté místo. Nakonec v Argentině vyhrál už posedmé, druhého Hirvonena porazil o 15 sekund. "Je to neuvěřitelné, že se mi tu zase povedlo vyhrát. Zvlášť po té Portugalské rallye bylo pro náš tým důležité takhle zareagovat," uvedl Francouz, který v minulé soutěži hned v úvodu havaroval a odstoupil. V čele MS si vypracoval náskok 18 bodů před Norem Petterem Solbergem, který dnes skončil šestý.

Prokop postupně stoupal výsledkovou listinou vzhůru. Po první etapě byl šestý, po druhé pátý a zdálo se, že své postavení už sotva vylepší. Na čtvrtého Östberga ztrácel před zbylými šesti erzetami přes šest minut, ale nahrály mu Sordovy problémy. Ve světovém šampionátu se Prokop posunul na sedmé místo.

Argentinská rallye, závod mistrovství světa v automobilových soutěžích: 
1. Loeb, Elena (Fr./Citröen DS3) 5:34:38,8
2. Hirvonen, Lehtinen (Fin./Citröen DS3) -15,2
3. Östberg, Andersson (Nor., Švéd./Ford Fiesta RS) -3:10,4
4. Prokop, Hrůza (ČR/Ford Fiesta RS) -9:45,3
5. Neuville, Gisoul (Bel./Citröen DS3) -11:17,6
6. P. Solberg, Patterson (Nor., Brit./Ford Fiesta RS) -12:02,2.
Průběžné pořadí MS (po 5 z 13 soutěží): 
1. Loeb 91 b
2. P. Solberg 73
3. Hirvonen 70
4. Östberg 68
5. Novikov (Rus./Ford Fiesta RS) 43
6. Latvala (Fin./Ford Fiesta RS) 28
7. Prokop 26  
Týmy: 
1. Citroën WRT 151
2. Ford WRT 106
3. M-Sport Ford 81
4. Qatar WRT 37
5. Citröen Junior 30
6. Adapta WRT 27
ČTK

Zrušit


Časová osa: Rallye

Filtr článků - Rallye