Rubriky:

Atletika

Šebrle: Medaile z velké akce je pro nás to hlavní

13. listopadu 2006 17:35

Nejtěsnějším rozdílem v posledních deseti ročnících vyhrál letošní anketu Atlet roku desetibojař Roman Šebrle. Před druhou v pořadí, oštěpařkou Barborou Špotákovou měl náskok pouhých třiceti bodů. "Slyšel jsem, že si to trenéři hodně přehazovali, tak jsem na to byl zvědavý," vrací se Šebrle k vyhlášení ankety v rozhovoru pro Právo.

 

PRÁVO/Václav Jirsa

Letos jste zvítězil nejtěsnějším rozdílem, věřil jste v triumf?
Vím, že se o tom hodně spekulovalo, a slyšel jsem, že si to trenéři hodně přehazovali, tak jsem na to byl zvědavý. Já jsem udělal všechno pro to, abych zvítězil, vyhrál jsem mistrovství Evropy. Sice je to anketa, ale je hodně prestižní. Kdybych ale byl druhý nebo třetí, tak se také nic nestane.

Takže sám byste se na první místo zařadil?
Kdybych hlasoval, tak by to pro mě bylo asi jasné, ale já to neovlivním. Kdyby třeba Evropu vyhrála Bára, tak by pro mě byla jasná jednička ona. Vyhrála Světové atletické finále, hodila české rekordy, měla skvělou sezónu. Ale nechci, aby se pak zase psalo, že někomu něco vyčítám.

Vloni jste se zastal Pavly Hamáčkové, která skončila v pořadí až za Jaroslavem Bábou.
Jo, a pak se psalo, že jsem přechytralej. Ale já jen říkal svůj názor, který nikomu nevnucuju, že medaile z velké akce je pro sportovce to hlavní, k čemu směřuje celou svoji sezónu. Cítil jsem, že se Pavly musím zastat.

Do desítky se nedostal Tomáš Dvořák, Jan Železný je v ní naposledy, takže za rok v ní možná už budete nejstarší.
Je dobře, že tu máme mladé atlety, já doufám, že jich bude čím dál víc. Nedávno se mě jedna reportérka ptala, co říkám na to, že končí Honza Železný, který je moje generace. Tak říkám, ale vždyť Honza je o devět let starší! Já začínal s desetibojem později, takže nejsem tolik opotřebovaný. Je škoda, že ti starší závodníci končí, na desetibojích mě to občas mrzí, tam se to pole v podstatě celé obměnilo.

Sobotu jste měl asi hodně hektickou, cestoval jste přes celou republiku.
To byl sakra hektický den. Vstával jsem v Olomouci pořádně brzo a šel běhat, pak jsem měl akci Konta bariéry pro postižené sportovce v Brně a pak jsem valil do Prahy. Naštěstí byla cesta bez problémů.

Jak jste si předtím užil dovolenou v Dubaji?
To bylo super, byli jsme tam deset dnů, já jsem je vlastně celé prožil se Štěpánem v aquaparku a bazénu.

Tomáš Dvořák se od příštího roku bude spolupodílet na pořádání mítinku v Kladně. Myslíte, že je reálné, aby v českých podmínkách vznikl vícebojařský mítink, třeba jako je v Götzisu?
Rozhodně to reálné je, Češi jsou schopní a kluci, co to budou organizovat, taky. Ale hodně záleží samozřejmě na penězích. Pak je také podstatné, aby přišli diváci a bavili se, český fanoušek je náročnější než třeba rakouský. Já jim držím palce, aby to vyšlo.

Vy se tam chystáte startovat?
Mám to v plánu.

Sledoval jste Tomáše Dvořáka v pořadu Star Dance? Jak se vám jeho výkon líbil?
Byl jsem na něj zvědavý, protože některé sporty mu jdou hůř, třeba fotbal. Ale musím říct, že v tom prvním dílu tam byl podle mě jednoznačně nejlepší. Troufám si říct, že kroutil zadkem jako ti profesionální tanečníci.

Vás by to nelákalo?
Rozhodně bych netancoval. Dřevo na to snad nejsem, ale moc mě to nebaví, ani by mě nebavilo trénovat.

Michal Osoba, Sport.cz, Právo

Zrušit