Farah vyhrál maratón v Chicagu v evropském rekordu

Chicago

Chicagský maratón vyhrál slavný britský vytrvalec Mo Farah v novém evropském rekordu 2:05:11. Dosavadní maximum Nora Sondreho Nordstada Moena z loňského závodu ve Fukuoce překonal v dešti o 37 sekund. Pro čtyřnásobného olympijského vítěze to bylo první maratónské vítězství v kariéře, v níž dosud sbíral úspěchy především na dráze.

Běžec Mo Farah v cíli

Pětatřicetiletý Farah se začal naplno věnovat silničním běhům až v tomto roce a na jaře skončil třetí v maratónu v Londýně časem 2:06:21, kterým dosud vedl letošní evropské tabulky. Nyní přidal i evropský rekord, který drží také na tratích 1500, 5000 a 10 000 metrů na dráze a v půlmaratónu.

"Byl to úžasný pocit proběhnout cílem jako první. Navíc tohle je velký maratón," radoval se Farah po svém třetím "ostrém" maratónu v životě. "Počasí nebylo nic moc a všichni mysleli hlavně na to, jak bude, než na čas. Ale nakonec se to povedlo. Ze začátku to bylo takové lenivé, ale na konci jsem se cítil výborně a mám z toho velkou radost," dodal.

Vítězství vybojoval s náskokem 13 sekund před Etiopanem Mosinetem Geremewem, kterému utekl v posledním kilometru. Důvod k radosti měl i třetí Japonec Suguru Osako, který časem 2:05:50 zlepšil národní rekord, za což mu japonský atletický svaz slíbil vyplatit odměnu 100 miliónů jenů (19,6 miliónu korun). V Chicagu si tak vydělal výrazně víc než Farah.

Obhájce prvenství Američan Galen Rupp, který v květnu vyhrál maratón v Praze, doběhl pátý za 2:06:21. Za svým osobním rekordem z české metropole zaostal o 14 sekund.

Mezi ženami ovládla chicagský závod Keňanka Brigid Kosgeiová výkonem 2:18:35, kterým se zařadila na čtvrté místo letošních tabulek. Druhou Dereje Rozaovou z Etiopie porazila o téměř tři minuty.