Rubriky:

Atletika

Jonesovou možná čeká delší trest než šest měsíců

5. ledna 2008 11:11 - WHITE PLAINS

Bývalé atletce Marion Jonesové hrozí delší trest než avizovaných šest měsíců vězení, na nichž se dohodla loni na podzim s vyšetřovateli. Federální soudce Kenneth Karas, jenž má příští týden v pátek vynést nad dopingovou hříšnicí rozsudek, totiž uvažuje o tom, že by ji měl potrestat dvakrát - jak za lhaní ohledně užívání steroidů, tak za lhaní o její roli v kauze falšování šeků.

"Soud si je vědom toho, že zde existuje dohoda mezi oběma stranami. Nicméně to není pro soud závazné," napsal soudce Karas v prohlášení. Svůj názor opírá o fakt, že se jedná o dva nesouvisející případy, které vyšetřovaly dva na sobě nezávislé týmy.

Dvaatřicetiletá Jonesová loni v říjnu přiznala v obou kauzách vinu a podle dohody s vyšetřovateli jí tak hrozil nejvýše trest šesti měsíců odnětí svobody. Tento týden její právníci veřejně apelovali na soudce, aby jí udělil maximálně podmínku, neboť podle nich byla veřejným odsouzením a svým společenským pádem potrestána dost.

Někdejší velká hvězda světové atletiky se na podzim přiznala, že v době olympijských her v Sydney 2000 dopovala. Následně přišla o všech pět medailí z australské olympiády, všechny její výsledky od září roku 2000 byly anulovány a atletická federace IAAF po ní požaduje vrácení prémií ve výši zhruba 700 000 dolarů. Jonesová nicméně už dříve ohlásila bankrot.

Kauza falšování šeků se týká bývalého atleta a někdejšího životního partnera Jonesové Tima Montgomeryho. Podle vyšetřovatelů Jonesová lhala, když tvrdila, že nevěděla, že je otec jejího syna do případu zapletený.

ČTK

Zrušit