Pražský půlmaratón opět ovládli Keňané, vyhrál Karanja

Absolutním triumfem keňských běžců skončil jubilejní desátý ročník Pražského půlmaratónu. Nejrychlejší byl jeden ze spolufavoritů Eliah Karanja, který proběhl cílem před Rudolfinem v času 1:02:08. Keňská nadvláda v Praze trvá od roku 2000, pouze první ročník skončil triumfem Libyjce Aliho Ezayediho. Závod žen vyhrála Asha Gigiová z Etiopie.

V sobotu vytrvalci běžecké velmoci obsadili prvních jedenáct míst, vítěze ale dělilo od loňského rekordu Patricka Ivutiho 68 sekund. Organizátoři si dělali na nové trati se startem a cílem na náměstí Jana Palacha naděje na nejrychlejší čas historie, snahu vytrvalců však zhatil silný nárazový vítr, který dělal starosti běžcům zejména od pátého kilometru.

Nejlepší Čech skončil třináctý, nejlepší Češka čtvrtá

Na druhém místě mezi muži skončil Mugi Mahugu se ztrátou 15 sekund, třetí byl Mark Tanui, který se měl původně starat o tempo jako vodič. Nejlepším domácím běžcem byl třináctý David Gerych, hned za ním skončil Petr Pechek, který startoval jako amatér s číslem 2783.

Tanui zpočátku diktoval tempo na rekordní čas a po pátém kilometru to na nejrychlejší závod historie ještě vypadalo. Vodiče se udržel jen největší favorit Kiprono Kirwa, ale nevydržel, v polovině závodu se propadl a obsadil nakonec osmé místo. Skupinka pronásledovatelů se na Tanuie dotáhla, ten se ale dokázal udržet vedoucích běžců až do cíle.

Kolem pátého kilometru před finišem se od sedmičlenné skupinky utrhl Karanja, jeho tempu nestačil nakonec nikdo. Pro sedmadvacetiletého atleta to byl vůbec první mezinárodní start. "Takže jsem z toho měl trochu obavy, jestli na to vůbec budu mít. Takže jsem moc rád, že jsem to zvládl," řekl. "Jestli budu pozván i příští rok, bude to určitě lepší," dodal Karanja.

Gigiová se v času 1:12:00 postarala v Praze o premiérový etiopský triumf, traťový rekord je ale téměř o dvě minuty lepší. "Byl to pěkný závod, i když trochu větrný, ale jsem ráda, že jsem vyhrála," řekla nejrychlejší žena. Druhé místo obhájila s půlminutovou ztrátou Carline Kwambaiová před Ruskou Jelenou Sokolovovou. Jana Klimešová byla jako nejlepší Češka na čtvrté pozici za 1:21:15.

Vítěz mužského závodu si odnesl prémii 3500 eur (asi 90.000 korun), nejlepší žena dostala 2500 eur (65.000 korun).

Pražský půlmaratón:
Muži: 1. Karanja 1:02:08, 2. Mahugu 1:02:23, 3. Mark Tanui 1:02:41, 4. Biwott 1:02:58, 5. Ch. Kosgei 1:02:59, 6. Kapkeny 1:03:11, 7. Mbogo 1:03:59, 8. Kirwa (všichni Keňa) 1:04:42, ...13. Gerych 1:08:05, 14. Pechek (oba ČR) 1:08:18.
Ženy: 1. Gigiová (Et.) 1:12:00, 2. Kwambaiová (Keňa) 1:12:31, 3. Sokolovová (Rus.) 1:17:03, 4. Klimešová (ČR) 1:21:15, 5. Eniköová (Rum.) 1:23:20, 6. Hainesová (Brit.) 1:23:58, 7. Štroblová (ČR) 1:24:26, 8. Ribertiová (It.) 1:26:56.