Oštěpařka Špotáková vyhrála mítink Grand Prix v Aténách

ATÉNY

Oštěpařka Barbora Špotáková vyhrála atletický mítink kategorie Grand Prix v Aténách. Mistryně světa z loňského roku hodila v předposlední sérii 63,70 metru a o sedm centimetrů porazila světovou rekordmanku Osleidys Menéndezovou z Kuby. Petr Svoboda skončil v běhu na 110 metrů překážek třetí.

Špotáková, která letos posunula český rekord až na 69,15 metru a na mistrovství republiky přešlápla při sedmdesátimetrovém pokusu, vstoupila do soutěže v řecké metropoli hodem dlouhým 61,69 metru. Postupně se propadla na třetí místo za Menéndezovou a evropskou rekordmanku Christinu Obergföllovou z Německa, zlepšení v páté sérii ji však vyneslo do čela.

"Po delším volnu po mistrovství republiky jsem se dnes nemohla dostat v prvních třech pokusech do rytmu. Čtvrtý jsem raději vynechala, abych si odpočinula," řekla oštěpařka ČTK. Hod jí vyšel až po změně náčiní. "V pátém pokusu jsem použila karbon a konečně se zadařilo. Samozřejmě jsem s vítězstvím spokojena," dodala úřadující světová šampionka, která se chce nyní vrátit k přípravě na olympiádu v Pekingu. Její krajanka Jarmila Klimešová obsadila výkonem 57,44 metru sedmé místo.

Překážkáře Svobodu předstihli vítězný Kubánec Dayron Robles i druhý Američan David Payne, český reprezentant však uhájil třetí místo před dotírajícím Ukrajincem Sergejem Demyďjukem. Časem 13,42 sekundy Svoboda zaostal o 13 setin za svým národním rekordem.

Nejrychlejší dvoustovku letošního roku zaběhl v mírném protivětru světový rekordman na poloviční trati Usain Bolt. Jednadvacetiletý jamajský sprinter, který je vicemistrem světa na této trati, vyhrál v čase 19,67, což je šestý nejlepší výkon všech dob.

Nejlepší výkon roku byl k vidění i ve skoku do výšky, kde se o něj překonáním laťky ve výšce 237 centimetrů postaral Švéd Stefan Holm. Čeští výškaři Tomáš Janků a Svatoslav Ton skončili shodně na 220 centimetrech. Ton pak další dvě postupné výšky vynechal a na 230 se pokoušel o splnění olympijského limitu, ale neuspěl.

Poslední český zástupce v soutěži oštěpař Vítězslav Veselý skončil výkonem 74,70 metru jedenáctý, závod vyhrál Lotyš Eriks Rags.

Výsledky - Grand Prix:
Muži - 100 m: 1. Atkins (Bah.) 10,10, 200 m: 1. Bolt (Jam.) 19,67, 800 m: 1. Lopez García (Kuba) 1:44,07, 110 m př.: 1. Robles (Kuba) 13,04, 2. Payne (USA) 13,27, 3. Svoboda (ČR) 13,42, 400 m př.: 1. Van Zyl (JAR) 48,22, 3000 m př.: 1. Kemboi (Keňa) 8:09,25, trojskok: 1. Évora (Port.) 17,23, výška: 1. Holm (Švéd.) 237, ...8. Janků, 9. Ton (oba ČR) oba 220, tyč: 1. Walker (USA) 590, dálka: 1. Tsatumas (Řec.) 844, oštěp: 1. Rags (Lot.) 84,38, ...11. Veselý (ČR) 74,70.
Ženy - 100 m: 1. Campbellová-Brownová (Jam.) 10,92, 400 m: 1. Richardsová (USA) 49,86, 800 m: 1. Calatayudová (Kuba) 1:59,26, 1500 m: 1. Jamalová (Bahrajn) 4:00,67, 3000 m př.: 1. Jepkorirová (Keňa) 9:26,56, oštěp: 1. Špotáková (ČR) 63,70, 2. Menéndezová (Kuba) 63,63, 3. Obergföllová (Něm.) 63,32, ...7. Klimešová (ČR) 57,44.