Lebeď si doběhl pro osmý evropský titul v krosu

BRUSEL

Ukrajinský běžec Sergej Lebeď získal poosmé titul mistra Evropy v krosu. V Bruselu v neděli porazil o osm sekund britského vytrvalce se somálskými kořeny Mohameda Faraha, který předloni připravil Lebedě o jeho vítěznou sérii na kontinentálním šampionátu. V posledních dvou letech však opět dominoval třiatřicetiletý Ukrajinec.

"Na tenhle titul jsem se nadřel nejvíc. Už v tréninku jsem opravdu makal a v závodě byla skutečně velká konkurence. Mo Farah mi to hodně ztížil. Možná mi pomohly zkušenosti," uvedl Lebeď, který startoval na všech patnácti ME v krosu. "Snad poběžím i příští rok. Kdo ví."

Závod žen vyhrála keňská rodačka reprezentující Nizozemsko Hilda Kibetová, sestřenice dvojnásobné světové šampionky v silničním běhu a mistryně Evropy v krosu z roku 2005 Lornah Kiplagatové.

V kategorii juniorek doběhla na třináctém místě Lucie Sekanová. Přiblížila se tak nejlepšímu českému výsledku v historii ME, kterým je osmá příčka Heleny Volné mezi juniorkami z roku 1998. Závod zcela ovládly britské běžkyně, které obsadily prvních šest míst. Potřetí za sebou vyhrála Stephanie Twellová.

Druhý český zástupce na šampionátu Milan Kocourek skončil mezi běžci do 23 let na 32. místě.

Muži (10 000 m):
1. Lebeď (Ukr.) 30:49, 2. Farah (Brit.) 30:57, 3. Mohamed (Švéd.) 31:13, 4. Lamdassem (Šp.) 31:17, 5. Desmet (Belg.) 31:19, 6. Tahri (Fr.) 31:21.
Ženy (8000 m):
1. Kibetová (Niz.) 27:45, 2. Augustová 27:54, 3. Monteirová (obě Portug.) 28:02, 4. Cullenová (Ir.) 28:04, 5. Moratová (Šp.) 28:17, 6. Herzogová (Niz.) 28:19.
Muži do 23 let (8000 m):
1. Lalli (It.) 24:56, 2. Vernon (Brit.) 25:04, 3. Bayrak (Tur.) 25:17, ...32. Kocourek (ČR) 26:08.
Ženy do 23 let (6000 m):
1. Kuijkenová (Niz.) 21:02, 2. Tunstallová (Brit.) 21:10, 3. Zarudněvová (Rus.) 21:24.
Junioři (6000 m):
1. Carvalho (Fr.) 18:42, 2. Moen (Nor.) 18:47, 3. Chahdi (Fr.) 18:49.
Juniorky (4000 m):
1. Twellová 13:28, 2. Purdueová 13:39, 3. Howarthová (všechny Brit.) 13:55, ... 13. Sekanová (ČR) 14:14.