Rubriky:

Atletika

Robles plánuje na Zlaté tretře další rekord

9. dubna 2009 11:49 - OSTRAVA

Kubánec Dayron Robles si po roce zopakuje svůj start na atletickém mítinku Zlatá tretra Ostrava, kde loni nečekaně zaběhl světový rekord na 110 metrů překážek. Vedle olympijského vítěze se 17. června na stadionu ve Vítkovicích objeví další zlatá medailistka z Pekingu keňská půlkařská hvězda Pamela Jelimová či chorvatská výškařka Blanka Vlašičová.

Dvaadvacetiletý Robbles by měl Zlatou tretru absolvovat jako svůj třetí závod pod otevřeným nebem. "Můj cíl je jasný, vylepšit loňský rekord," vzkázal v prohlášení atlet, který před rokem šokoval časem 12,87 sekundy. Mezi jeho soupeři bude i česká jednička Petr Svoboda, jenž se loni v Ostravě odrazil k životní sezóně.

"Věřil jsem, že když tady zaběhl rekord, tak se rád vrátí. I když je mladší, vzhlížím k němu a učím se od něj, protože hlavně technicky je na tom výborně. Proto se na závod už teď moc těším," řekl novinářům Svoboda.

Mistryně světa Vlašičová se představí v Ostravě už pošesté. Před rokem se pětadvacetiletá Chorvatka blýskla na Zlaté tretře tehdejším nejlepším výkonem sezony 205 cm a podesáté v kariéře marně útočila na světový rekord Bulharky Stefky Kostadinovové z roku 1987, který má hodnotu 210 cm.

Keňský běžecký zázrak Jelimová

Premiéru na mítinku si naopak odbude keňský běžecký zázrak Jelimová. Devatenáctiletá olympijská vítězka a juniorská světová rekordmanka má políčeno na 26 let starý světový rekord Jarmily Kratochvílové, se kterou v Ostravě plánuje i osobní setkání. "K jejímu času mi schází 73 setin sekundy, což je na této úrovni ještě dost, ale chci se k němu co nejvíce přiblížit," uvedla Jelimová, která je s časem 1:54,01 třetí nejrychlejší běžkyní na osmistovce v historii.

Podle šéfa pořádající společnosti Miroslava Černoška nemá navzdory ekonomické recesi mítink žádné finanční těžkosti. Rozpočet, jenž se v minulosti pohyboval kolem 30 miliónů korun, z významné části plní i město Ostrava, které na letošní ročník přispěje částkou 7,5 miliónu korun. "Navzdory krizi je Zlatá tretra ve vynikající kondici. Díky výborným výsledkům za námi stojí silní partneři," uvedl Černošek.

Zlatá tretra bude dále útočit na body v koeficientu potřebné pro zařazení do Diamantové ligy. Důležitým prostředníkem na diplomatickém poli by se měl stát legendární oštěpař Jan Železný, který byl jmenován novým ředitelem mítinku. "Na tomto poli vidím určité pracovní povinnosti do příštích let, kdy se budeme snažit dostat do Diamantové ligy. Mám blízko k lidem, kteří to mají na starost. Ať je to Sergej Bubka, Sebastian Coe nebo prezident IAAF Lamine Diack. Ostrava je pro mě srdcová záležitost. Taková funkce je pro mě obrovská pocta," řekl Železný.

ČTK

Zrušit


Časová osa: Atletika

Filtr článků - Atletika