Rubriky:

Atletika

Výškař Bába: Nezvládl jsem závod hlavně psychicky

22. srpna 2009 08:06 - BERLÍN

Vlastní hlava prý pokazila výškaři Jaroslavu Bábovi útok na medaili na mistrovství světa v Berlíně. Zdlouhavá soutěž, zhruba na hodinu a půl přerušená během rozcvičování kvůli dešti, ho vysála hlavně psychicky. Začal kupit technické chyby, přitom fyzicky se cítil na to, aby překonal i výšku 232 centimetrů, která stačila na medaili.

 

Radek Petrášek, ČTK

"Podělal jsem si to sám," prohlásil Bába, jenž nakonec zdolal jen 223 centimetrů a podělil se o páté místo s dalšími třemi soupeři.

Asi deset minut mu trvalo, než se s takovým výsledkem vyrovnal. Sezónu měl totiž nejlepší od svého vážného zranění odrazového kotníku v zimě 2006. "Moc mě mrzí, že to nevyšlo. Soutěž byla zdlouhavá a já to nezvládl psychicky. Fyzicky jsme na to měl, ale ty poslední skoky mi hlava nebrala," divil se výpadku. Když přišel po pauze znovu do sektoru, cítil se dobře. "Ale dělal jsem chyby, nedokázal jsem se soustředit, abych ten skok dobře provedl. Těžko říct, čím to bylo," řekl.

Kdyby start závodu nebyl odložen, možná by měl Bába větší šance. Skákat ve vodě mu vůbec nevadí. "Ale oni to, bohužel, přerušili," zalitoval. Vadila mu pouze voda v tretrách. "Byly dost těžké a k tomu mě trochu zábly prsty," přiznal. "Ale nejsem jediný, komu se to nepovedlo," upozornil na výpadek zejména Ivana Uchov z Ruska, který byl za stejný výkon 223 cm až desátý, i když letos skočil už 235 cm. "Jenže on skáče v trojskokanských tretrách bez hřebíků na patě a na vodě nemá šanci," vysvětlil Bába.

Finále bylo všelijaké

Vyřazení favorité svůj osud nesli těžce. "Seděli jsme tam hodně nasupení. Každý mluvil tou svojí řečí a nadával. Já taky. Chvíli to trvalo, než jsem se srovnal," prozradil.

Startovní pole prosela výška 228 centimetrů. Na ní skákalo dvanáct atletů, ale uspěli jen čtyři. "Do finále se totiž dostalo hodně lidí, kteří se připravovali spíš na kvalifikaci. Takže to finále bylo takové všelijaké, mohlo to dopadnout jakkoliv. Na 228 se lámal chleba, bohužel já jsem ho nezlomil," litoval Bába.

Neuvažoval o tom, že by zariskoval a schoval si poslední pokus na 232 cm? "Ani chvíli. Já chtěl skočit 228, při troše štěstí bych pak mohl překonat 232, ale bohužel to spadlo. Na risk jsem si netroufal vůbec," přiznal. Svému novému kouči Janu Janků staršímu stihl po závodu jen říct, že to pokazil. Avšak jadrnějším slůvkem. "Protože jsem na to měl," pravil.

Nepřipouštěl si, že by mu odešla forma, kterou měl zejména na konci července. Více mu teď ukáže další závod v Eberstadtu příští víkend. "Já si spíš myslím, že mi to tu nesedlo," prohlásil. Celou sezónu totiž skákal na Mondu, berlínský měkčí povrch Conica mu moc nesedí. "Je úplně jiný, zvláštní. Nedokázal jsem se s tím úplně srovnat," uzavřel.

ČTK

Zrušit


Časová osa: Atletika

Filtr článků - Atletika