Rubriky:

Atletika

Americká sprinterská štafeta byla na MS diskvalifikována

22. srpna 2009 09:06 - BERLÍN

Finálový štafetový běh na 4x100 metrů v sobotu bude bez amerických sprinterů. Tým, který v pátečním semifinále dosáhl nejrychlejšího času 37,97 sekundy, byl dodatečně diskvalifikován kvůli porušení pravidel o předávce. IAAF uznala protest britské výpravy, která poukázala na to, že finišman Darvis Patton převzal kolík od Shawna Crawforda mimo vymezené území.

 

Michael Sohn, ČTK/AP

Ve finále tak opět nedojde na očekávaný duel mezi americkými a jamajskými sprintery. Na loňské olympiádě, kde tým kolem Usaina Bolta vytvořil světový rekord 37,10, upadl Američanům v semifinále kolík a do boje o medaile rovněž nepostoupili.

V Berlíně Američané proti diskvalifikaci protestovali a argumentovali neprůkazným videozáznamem, ale neúspěšně.

Podobně jako v Německu byl i v Pekingu do nepovedené předávky zapleten Patton, od kterého nedokázal převzít kolík finišman Tyson Gay. Američané se kvůli tehdejšímu krachu důkladně na kritickou fázi závodu připravovali a před závodem hovořili o sázce na extrémní opatrnost. Nakonec se ale dopustili nezvyklé chyby v tom, že Crawford podle všeho vložil kolík do ruky Pattonovi ještě těsně před začátkem předávacího území. Ani předchozí předávka přitom nebyla optimální, protože Crawford musel zpomalit, aby stihl převzít štafetu od Mika Rodgerse.

ČTK

Zrušit


Časová osa: Atletika

Filtr článků - Atletika