Rubriky:

Atletika

Tyčkařka Ptáčníková atakovala rekord, blýskli se i překážkáři

17. července 2010 17:55 - TŘINEC

Česká tyčkařka Jiřina Ptáčníková atakovala na mistrovství republiky v Třinci národní rekord, na výšce 476 centimetrů nakonec ale těsně neuspěla. Přesto v sobotu prokázala, že má nedlouho před mistrovstvím Evropy v Barceloně skvělou formu, závod vyhrála v osobním rekordu 466 cm. Český rekord drží výkonem 475 cm ze stříbrného mistrovství světa v Ósace Kateřina Baďurová.

 

Jan Handrejch, Právo

Čtyřiadvacetiletá Ptáčníková, pátá žena z letošního halového mistrovství světa, dosud skočila nejvíc letos v červnu na Strahově, vlastní maximum si vylepšila o pět centimetrů, navíc hned prvním pokusem. Tím se dostala na druhé místo české historie před Pavlu Rybovou a na páté místo v letošních evropských tabulkách. Při pokusech o rekord a nejlepší kontinentální výkon sezony její snaha málem vyšla ve třetím skoku.

Ptáčníkové prý k úspěchu chyběla ve velkém vedru síla, neboť od 425 cm, své základní výšky, skákala sama. "Zachránil mě trenér, když mi skoro po každém pokusu chodil pro studenou vodu. Už při prvním pokusu na základní výšce se mi motala hlava," řekla Ptáčníková. Potom se dostala do tempa a měla radost, že o centimetr překonala tyčkařský rekord svého přítele, překážkáře Petra Svobody, který kdysi koketoval s víceboji.

Že Ptáčníková skákala sama, to jí nevadilo. "Bylo tu hodně lidí, všichni mi fandili," usmívala se česká tyčkařská jednička. Ocenila také skutečnost, že si rekordní výšku osahala i v závodu, ne pouze v tréninku. "Jsem ráda, že jsem to zkusila ještě před Barcelonou, snad ještě nějaké centimetry přidám," věřila. Příští týden ve čtvrtek ji čeká závod Diamantové ligy v Monaku. "Snad to padne co nejdřív," doufala.

Skvěle se jen chvíli po jejích rekordních pokusech prezentoval ve finále běhu na 110 metrů překážek i Svoboda, který vyhrál v času 13,36 sekundy, navíc v rozběhu byl ještě o tři setiny rychlejší. Za vlastním českým rekordem z letošního mítinku Josefa Odložila tak zaostal o šest setin.

"Už jsem na to čekal jak na smilování," hlesl v cíli Svoboda. Poslední dva starty mu totiž hrubě nevyšly. "Věděli jsme s trenérem, že na tréninku to běhá, chtělo to jen uklidnit hlavu. A republika mi většinou vychází," poznamenal.

V obou bězích prý ale v závěru trochu "vytuhl". "Možná to bylo tím vedrem, ale jsou to skvělé časy," liboval si. Přál si, aby stabilizoval výkonnost a čas ještě do ME zlepšil. "Jsem dobře připravený, teď to jen vyběhat," uvedl.

S Ptáčníkovou příští týden rovněž pojede do Monaka. Tam se potká s letos famózním Američanem Davidem Oliverem, jenž v Paříži atakoval světový rekord. "S ním asi soupeřit nebudu," připustil Svoboda. Přitom v hale má Oliver stejný osobní rekord 7,44 sekundy. "A teď je o půl sekundy jinde," pokrčil Svoboda rameny. "Je prostě dobrej. Já vím, kde mám svoje meze, takže se v Monaku a na mistrovství Evropy nechám překvapit," dodal.

Po očku sledoval počínání své přítelkyně, protože oba se hecují a tvrdí, že se cítí na velké výkony. Přitom v minulosti to vždy při souběžných startech jednomu z nich nešlo. "Tak jsem rád, že nám to v jeden den šlo oběma. Ale že má teď lepší osobák v tyči než já, to mi asi dá sežrat," řekl se smíchem.

Letošní maximum na rovince s překážkami a druhý výkon kariéry 12,90 si zaběhla Lucie Škrobáková. Lepší je jen její loňský český rekord z Kladna 12,73. Letos je Škrobáková devátá v evropských tabulkách.

ČTK

Zrušit


Časová osa: Atletika

Filtr článků - Atletika