Špotáková bojovala se soupeřkami a bolestí, získala bronzovou medaili

BARCELONA

Ještě po čtyřech pokusech vedla česká oštěpařka Barbora Špotáková výkonem 65,36 m před Němkou Christinou Obergföllovou (64,12 m). Ale páté pokusy rozhodly - Němka Linda Stahlová za 66,81 bere zlatou medaili a její krajanka Obergföllová výkonem 65,58 m stříbrnou. Špotáková získala třetí příčku a zasloužila se o první cenný kov české výpravy. Patří jí potlesk a uznání, vždyť kromě výborných soupeřek se české bojovnici do cesty za vysněným úspěchem postavil i bolavý loket.

Momentka z finále oštěpařek - Barbora Špotáková se po odhodu v bolestivé grimase drží za loket.

Do barcelonského finále jí ho dokázali lékaři spravit, ale... „Loket bolí trochu víc než před kvalifikací,“ hlásila ve středu oštěpařka. Nicméně Špotáková jako "za starých časů" předvedla svůj nejlepší výkon hned prvním hodem a ujala se vedení. Když o něj přišla, bojovala - po pátém pokusu ale všichni  viděli, jak se věci mají: chytila se za bolavý loket a odešla z bolestivou grimasou. Víc už to v Barceloně nešlo...

Loket bolel, poslední hody, to je smrtelná křeč

"Škoda, že se mi ten první hod nepovedl líp. Nebyl zdaleka tak dobrej, jak jsem si představovala. V kvalifikaci byl trefený, tady ne. To byla velká škoda," prohlásila Špotáková. "Po každém hodu mě začal loket víc bolet a ubývaly síly," řekla oštěpařka. Původně chtěla šetřit síly, ale nakonec nevynechala ani jeden pokus. "Já jsem taková. Když můžu bojovat, tak bojuju," uvedla.

Kdyby její první pokus letěl dál, možná by sáhla k odpočinku. "Byla bych naivní, kdybych si myslela, že to bude stačit na zlato. Nebyl to dobrý hod," prohlásila. "Na začátku byly ještě síly, poslední hody, to už je smrtelná křeč. "Proto hážu všechny, já to jinak neumím, já bych tam nedovedla sedět," líčila.

Druhá česká oštěpařka Jarmila Klimešová skončila ve svém prvním velkém finále devátá výkonem 56,50.

Barbora Špotáková ve finále atletického mistrovství Evropy v Barceloně.foto: Reuters

Bába ve výšce pátý

Výškař Jaroslav Bába na mistrovství Evropy v Barceloně medaili nezískal. V dnešním finále, které začínalo v hustém dešti, obsadil páté místo výkonem 226 centimetrů. Medaile visela o tři centimetry výš.

Evropským šampiónem se stal Rus Alexandr Šustov, jenž překonal na první pokus 233 centimetrů a vyrovnal si osobní rekord. Šestadvacetiletý výškař získal první velký titul v kariéře. Na druhé místo odsunul favorizovaného krajana Ivana Uchova, držitel nejlepšího letošního světového výkonu 234 cm skočil 231 cm. Po první nezdařeném pokusu na 233 se pustil se Šustovem do souboje na 235, ale na této výšce už nikdo z nich neuspěl. Bronz získal Brit Martyn Bernard.

Rusové v posledních letech vládnou výškařským soutěžím na velkých akcích. Loni na mistrovství světa v Berlíně vyhrál Jaroslav Rybakov, v Pekingu se stal olympijským šampionem Andrej Silnov.

Jaroslav Bába v deštivém barcelonském finále.foto: Reuters

Bába byl zklamaný, protože cítil šanci na úspěch. "Zase páté místo, mrzí mě to," řekl. Stejný výsledek vybojoval loni na mistrovstvím světa v Berlíně. Tehdy měl ale lepší formu než letos, pravidelně skákal 230. V této sezoně jen jednou skočil 228. "Není to povedená sezona, takže zase na druhou stranu to není tak špatný výsledek," komentoval.

Řady českých finalistů rozšířili překážkář Josef Prorok a půlkař Jakub Holuša.

Prorok šťastný, Uhlík neuspěl

Prorok obsadil v semifinále běhu na 400 m překážek díky času 50,13 celkově sedmé místo. Michal Uhlík v boji o postup neuspěl a skončil třináctý za 51,06. "Jsem hrozně šťastný, po vydařeném semifinále jsem o tom snil," uvedl Prorok, který v rozběhu poprvé v životě pokořil hranici 50 sekund. "Semifinále byl můj cíl, ale po tom výkonu jsem doufal, že se to povede," řekl. Dnešní závod rozběhl hodně rychle. "Musím těžit ze své rychlosti, obráceně to je horší," řekl.

Přípravu na semifinále mu ale hodně zkomplikoval déšť, který se nad Olympijským stadionem přehnal. "Nejdřív foukalo, pak sprchlo, ve vzduchu byla vlhkost, nic moc. Ale závod byl v pohodě," uvedl Prorok, osmý muž z loňského ME do 22 let v Kaunasu. Tehdy běžel tři závody ve třech dnech, tentokrát bude mít v pátek volno. "To je určitě lepší. Jít tři závody ve třech dnech naplno, na to ještě nemám," přiznal dvaadvacetiletý závodník. Ve finále chce zase osobní rekord. "Abych měl další čas pod padesát. Na medaili nemám, to je jasné, takže ať do dopadne, jak chce," řekl.

Holuša: Takové nervy bych nikomu nepřál...

Holuša prošel do finále závodu na 800 metrů časem 1:48,27 jako poslední osmý, přímý postup mu unikl o dvě setiny. Pátý půlkař z halového mistrovství světa v Dauhá držel v cílové rovince dlouho druhé místo, ale na šachovnici neodolal závěru Poláka Marcina Lewandowského a Nizozemce Arnouda Okkena. Ve druhém lehce rychlejším semifinále však Holušův čas za přímo postupující trojicí překonal jen čtvrtý Francouz Hamid Oualich

"Takové nervy bych nikomu nepřál. Tohle znova prožít, děkuji nechci," prohlásil Holuša. Druhé semifinále sledoval s napětím. "Naštěstí to dobře dopadlo. Vydal jsem se ze všech sil, ale najednou se tam kolem mě přehnali, ani nevím jak," uvedl. Ve finále to prý bude úplně jiný závod. "A já tam půjdu s tím, že chci medaili, jinak to nemá cenu. Každý závod je jiný a může se stát cokoliv," dodal bývalý juniorský mistr Evropy ve steeplu.

Mistrovství Evropy v atletice v Barceloně:
Finále:
Muži:
Výška: 1. Šustov 233, 2. Uchov (oba Rus.) 231, 3. Bernard (Brit.) 229, 4. Thörnblad (Švéd.) 229, 5. Bába (ČR) 226, 6. Nartov (Ukr.) 226,
trojskok: 1. Idowu (Brit.) 17,81, 2. Oprea (Rum.) 17,51, 3. Tamgho (Fr.) 17,45, 4. Kuzněcov (Ukr.) 17,29, 5. Compaoré (Fr.) 16,99, 6. Adams (Rus.) 16,78,
desetiboj: 1. Barras (Fr.) 8453 bodů (100 m: 11,09 - dálka: 724 - koule: 15,15 - výška: 204 - 400 m: 48,33 - 110 m př.: 14,22 - disk: 44,51 - tyč: 505 - oštěp: 65,77 - 1500 m: 4:28,43), 2. Sintnicolaas (Niz.) 8436 (10,71 - 754 - 13,12 - 195 - 47,88 - 14,33 - 42,43 - 545 - 62,57 - 4:30,31), 3. Kravčenko (Běl.) 8370 (11,26 - 776 - 14,32 - 210 - 49,01 - 14,21 - 45,48 - 505 - 58,05 - 4:36,66), 4. Pahapill (Est.) 8298, 5. Van Alphen (Belg.) 8072, 6. Draudvila (Lit.) 8032.
Ženy:
100 m (vítr -0,6 m/s): 1. Sailerová (Něm.) 11,10, 2. Mangová 11,11, 3. Soumareová (obě Fr.) 11,18, 4. Okparaebový (Nor.) 11,23, 5. Rjemjenová (Ukr.) 11,31, 6. Gurovová (Rus.) 11,36,
oštěp: 1. Stahlová 66,81, 2. Obergföllová (obě Něm.) 65,58, 3. Špotáková (ČR) 65,36, 4. Molitová (Něm.) 63,81, 5. Abakumovová (Rus.) 61,46, 6. Chillaová (Šp.) 61,40, ...9. Klimešová (ČR) 56,50.