Sprinter Dix získal na americkém mistrovství double a věří si i na Bolta

EUGENE

Dvojnásobný bronzový medailista z olympijských her v Pekingu Walter Dix získal na americkém šampionátu sprinterský double. Po vítězství na 100 metrů vyhrál v Eugene i závod na dvojnásobné trati a pro mistrovství světa v Tegu si věří i na favorizované Jamajčany v čele s Usainem Boltem.

Walter Dix (vpravo) se na americkém šampionátu představil ve skvělé formě.

Dix v neděli vyhrál s nepovoleným větrem v zádech (2,4 m/s) dvoustovku za 19,95 těsně před Darvisem Pattonem, který byl o tři setiny sekundy pomalejší. Trojci postupujících na MS zkompletoval Jeremy Dodson.

"Opravdu si nedokážu představit, že bych prohrál," řekl Dix sebevědomě směrem k Tegu, kde se bude o světové tituly bojovat na přelomu srpna a září. "Ať už to bude Usain Bolt, Asafa Powell nebo kdokoli jiný, mám na ně. Po tom, co jsem tady předvedl, věřím, že můžu získat zlato," dodal pětadvacetiletý běžec.

Dix vyhrál oba sprinty na americkém šampionátu jako první po Tysonu Gayovi v roce 2007. Trojnásobný mistr světa z Ósaky o Tegu nebojoval, neboť z kvalifikace odstoupil kvůli zranění kyčlí.

O sprinterské double a s ním i prémii 25.000 dolarů (433 tisíc korun) připravila Carmelitu Jeterovou nečekaně Shalonda Solomonová. Ta vyhrála dvoustovku v nejlepším letošním času 22,15 a šampiónku ze stovky Jeterovou porazila o osm setin. "Vím, že když dokážu běžet s Carmelitou, dokážu běžet s kýmkoli," řekla Solomonová.

Sanya Richardsová neuspěla

Ve snaze kvalifikovat se na 200 m neuspěla mistryně světa z dvojnásobné trati Sanya Richardsová-Rossová, která skončila ve finále sedmá.

Za slunečného počasí v Eugene padly v poslední den šampionátu ještě další tři letošní nejlepší výkony. O jeden z nich se postarala na 100 m překážek Kellie Wellsová (12,50) v závodě, kterého se nezúčastnila jedna z favoritek Lolo Jonesová. Dvojnásobná halová mistryně světa vypadla po špatném startu a se zdravotními problémy už v semifinále.

Reeseová se dostale přes sedm metrů

Jako první žena se letos dostala přes sedm metrů ve skoku do dálky úřadující světová šampiónka Brittney Reeseová (719), výškař Jesse Williams si zase posledním pokusem zlepšil osobní rekord na 237 cm.

Tradičně silný tým budou v Tegu tvořit američtí koulaři. Mistr světa z roku 2005 Adam Nelson vyhrál v druhém nejlepším výkonu sezóny 22,09 před úřadujícím šampiónem Christianem Cantwellem (21,87) a mistrem světa z roku 2007 Reesem Hoffou (21,86).

Atletické mistrovství USA v Eugene:
Muži - 200 m (vítr +2,4 m/s): 1. Dix 19,95, 2. Patton 19,98, 800 m: 1. Symmonds 1:44,17, 400 m př.: 1. Anderson 47,93, 2. Jackson 47,93, 3. Taylor 47,94, výška: 1. Williams 237, 2. Jonas 231, koule: 1. Nelson 22,09, 2. Cantwell 21,87, 3. Hoffa 21,86.
Ženy - 200 m (+1,0 m/s): 1. Solomonová 22,15, 2. Jeterová 22,23, 800 m: 1. Montanová 1:58,33, 100 m př. (+1,8 m/s): 1. Wellsová 12,50, 3000 m př.: 1. Coburnová 9:44,11, dálka: 1. Reeseová 719, 2. DeLoachová 697, tyč: 1. Hutsonová 465, sedmiboj: 1. Dayová 6058.