Keňané v Praze opravili rekordy

Keňští běžci ovládli v nových traťových rekordech pražskou Grand Prix na Staroměstském náměstí. Mezi muži vyhrál závod na deset kilometrů Wilson Kebenei Kiprotich v času 27:37 minuty, nejrychlejší žena Carolina Kilel Cheptonuiová proběhla poloviční trať za 15:25 minuty. V desetikilometrovém závodu byli keňští vytrvalci na prvních šesti místech.

Za vítězem, který si vytvořil osobní rekord a nejlepší čas Etiopana Haileho Gebrselassieho z roku 2001 překonal o 30 sekund, skončil osmnáctiletý Stanley Salil. Také on se ještě dostal pod 28 minut (27:42). Bronz vybojoval teprve sedmnáctiletý Justus Kiprono (28:17). "Závod byl i kvůli počasí moc hezký. Musím být spokojen, protože jsem vyhrál a navíc v takovém kvalitním času," prohlásil Kiprotich, který si vydělal na odměnách 2200 eur.

Nejlepším z Čechů byl někdejší Slovák Róbert Štefko, který v závěru porazil Pavla Faschingbauera a obsadil v času 29:40 sedmou pozici. "Věděl jsem, že to nebude bůhvíco," upozornil vytrvalec, že se letos připravoval hlavně na olympijský maraton. Od té doby odpočíval. "Na víc jsem dneska neměl, bylo to dané přípravou na olympiádu. Teď už se budu během hlavně bavit," plánoval Štefko.

Potřetí za sebou a celkově počtvrté se nepodařilo vyhrát Maďarce Anikó Kalovicsové, třebaže zaběhla o sekundu lepší čas, než byl její dosavadní traťový rekord. Sklonit se musela před Cheptonuiovou, která výkonem 15:25 minuty vylepšila nejlepší čas v šestém ročníku Grand Prix na pět kilometrů o pět sekund a dostala 1300 eur. Třetí místo obhájila Polka Grazyna Syreková (15:34).

O tři sekundy za Syrekovou doběhla česká vytrvalkyně Petra Kamínková, o dvě místa za ní skončila mílařka Andrea Šuldesová, pro niž to byl první dokončený závod na pět kilometrů na silnici v kariéře. "Rozhodně to není změna, že bych běhala takové tratě," zhrozila se s úsměvem Šuldesová.

Výsledky Grand Prix:
Muži (10 km): 1. Kiprotich 27:37, 2. Salil 27:42, 3. Kiprono 28:17, 4. Kisinga 28:19, 5. Langat 28:23, 6. Rutto (všichni Keňa) 29:37, 7. Štefko 29:40, 8. Faschingbauer (oba ČR) 29:46
Ženy (5 km): 1. Cheptonuiová (Keňa) 15:25, 2. Kalovicsová (Maď.) 15:29, 3. Syreková (Pol.) 15:34, 4. Kamínková (ČR) 15:37, 5. Lesmanová (Pol.) 16:18, 6. Šuldesová (ČR) 16:28