Světový půlmaratón ovládli Kirui a Sun Jing-ťie

DILLÍ

Keňan Paul Kirui a čínská běžkyně Sun Jing-ťie vyhráli v Dillí mistrovství světa v půlmaratonu. Oba měli v cíli před svými pronásledovateli bezpečný náskok: čtyřiadvacetiletý Kirui zvítězil o šestnáct a Sun v den svých 27. narozenin o dvacet vteřin. Jediná česká zástupkyně Petra Kamínková obsadila v indické metropoli osmadvacáté místo.

Stříbro v mužském závodu získal stejně jako před rokem Fabiano Joseph z Tanzánie, třetí doběhl Abdullah Ahmad Hassan z Kataru. Ten přitom bez ohledu na své současné občanství jen potvrdil africkou nadvládu, protože se narodil v Keni jako Albert Chepkurui. Do nejlepší desítky se vešel jako jediný reprezentant jiného světadílu.

Keňané v Dillí pokračovali ve své sérii triumfů, kterou jim přerušil jen Etiopan Haile Gebrselassie před třemi lety. Kirui letos vyhrál i půlmaratony v Římě a v Berlíně.

Irka O'Sullivanová až čtvrtá

Mezi ženami skončila za vítěznou Číňankou na druhém místě Keňanka Lydia Cheromeiová, bronz si zajistila Constantina Tomescuová z Rumunska.

Irská spolufavoritka Sonia O'Sullivanová doběhla čtvrtá, ale s velkou ztrátou na medailové pozice. Kamínková dosáhla času 1:15:46, o sedm minut horšího než vítězka. V týmových soutěžích triumfovali Keňané a Etiopanky.

Třináctého šampionátu v půlmaratonu se zúčastnili vytrvalci z rekordních 64 zemí, kteří se museli po nočním dešti vyrovnat se značným chladem. Obhájci loňských titulů z portugalské Vilamoury nestartovali - Martin Lel je zraněný, Britka Paula Radcliffeová už ukončila sezónu. Mezinárodní atletická asociace IAAF odměnila vítěze v obou kategoriích částkou 30.000 dolarů.

Výsledky (21,1 km)
Muži: 1. Kirui (Keňa) 1:02:15, 2. Joseph (Tanz.) 1:02:31, 3. Hassan (Kat.) 1:02:36, 4. J. Ch. Korir (Keňa) 1:02:38, 5. Tsige 1:02:42, 6. Emere (oba Et.) 1:02:52, 7. Busienei (Ug.) 1:02:55, 8. Kebenei (Keňa) 1:03:02, 9. Addane 1:03:03, 10. Dinkesa (oba Et.) 1:04:06.
Družstva: 1. Keňa, 2. Etiopie, 3. Uganda.
Ženy: 1. Sun Jing-ťie (Čína) 1:08:40, 2. Cheromeiová (Keňa) 1:09:00, 3. Tomescuová (Rum.) 1:09:07, 4. O'Sullivanová (Ir.) 1:10:33, 5. Saitová (Jap.) 1:11:05, 6. Kumaová (Et.) 1:11:07, 7. Timofejevová (Rus.) 1:11:17, 8. Bekeleová (Et.) 1:11:23, 9. Ivanovová (Rus.) 1:12:17, 10. Botezanová (Rum.) 1:12:36, ...28. Kamínková (ČR) 1:15:46.
Družstva: 1. Etiopie, 2. Rumunsko, 3. Rusko.