Rubriky:

Atletika

Ptáčníkové po tyčkařské frašce soupeřky spílaly i děkovaly

28. června 2012 12:49 - Helsinky

Ve frašku se proměnila kvalifikace tyčkařek na mistrovství Evropy v Helsinkách. Před kvalifikační výškou 445 cm bylo na postupových místech čtrnáct tyčkařek. Jiřina Ptáčníková se dělila o poslední postupové místo, protože 440 cm vynechala. Zatímco některé skokanky na 445 cm někdy až teatrálně procházely doskočiště, Ptáčníková se přes laťku hladce přenesla. Tím ukončila kvalifikaci a naštvala dvě své soupeřky, které tím vyřadila.

 

Jan Handrejch, Právo

Místo radosti se ve vašich očích lesknou slzy, proč?
Nevím, co se stalo, co to bylo za frašku. Já spala tři hodiny, jsem unavená, vyšťavená psychicky. Byli tam na mě hnusní, že mám skákat, pak když jsem skočila, tak zase, že jsem vyřadila dvě holky, které měly postoupit do finále…

Kdo na vás byl hnusný? Soupeřky?
Ne, ty byly v pohodě, ale nechápu, co to tam dělaly. Zvedly tyč, šly… Mohly rovnou říct, že nechtějí skákat. Rozhodčí byli hodně přísní.

Kdybyste neskákala ani vy, závodilo by ve finále čtrnáct tyčkařek.
To jsem právě nevěděla, neviděla jsem zápis. Možná je to moje blbost, ale nesleduju, jak kdo skáče během soutěže. Když jsem šla poslouchat, co tam všichni řeší, říkali, že čekají na mě, protože jsem jako jediná vynechala 440. Rozhodčí mi říkal, že musím skákat, protože jinak budu mít problémy. Tak proč bych si je dělala. To bychom tam byly ještě hodinu, kdyby všechny jen probíhaly.

Trenér měl asi o situaci detailnější přehled.
Mně řekl ´skoč´, tak jsem skočila. Co je mi po tom, že jsem vyřadila dvě holky. Já jsem tu proto, abych vyřadila víc holek než dvě z finále. Jsem možná sobec, ale jsem tady proto, abych udělal co nejlepší výsledek, a nebudu se ohlížet na to, jestli je nás ve finále čtrnáct nebo dvanáct.

V minulosti se ale spíš skokani mezi sebou dohodli a šli do finále klidně ve větším počtu. Adama Ptáčka na halovém ME v Birminghamu 2007 podobně vyřadil Němec Otto a český skokan žehral na jeho nekolegiálnost.
Měly skočit 440, aby šly do finále. Němky přišly a poděkovaly, že jsem to ukončila...

Vy jste asi taky ráda, že už máte kvalifikace za sebou.
Na mě to teď tak padlo, člověk nespí, musí vstávat ve čtyři ráno, ještě ty stresy ze závodů. Taky mi zabavili půlku batohu, když jsem byla ve svolavatelně, neměla jsem nic na ploše.

Proč vám to zabavili?
Nevím. Romče Maláčové nechali všechno, já neměla tejpy, magnézium, nic. Že to prý bude na ploše, tak to nepotřebuju. Přijdu na plochu a nikde nic. Takže jsem si půjčovala magnézku na ruce od Romči.

Zápěstí vás nezlobí?
Tělo drží, zápěstí nebolí, záda v pohodě, všechno ok. Možná i proto, že mám zápěstí hodně stažené.

Jak se dáte teď psychicky dohromady? Zavoláte příteli Petru Svobodovi?
Na to asi není zrovna ten pravej (směje se). Dám si sprchu a okamžitě jdu spát. Ještě budu mít dost telefonů, jak od Peťana, tak od mamky. Musím se dát dohromady, najíst se, pustit si nějaký hezký film a psychicky si odpočinout.

Michal Osoba (Helsinky), Právo

Zrušit


Časová osa: Atletika

Filtr článků - Atletika