Etiopan Kebede vyhrál podruhé Londýnský maraton

Londýn

Etiopan Tsegaye Kebede a Keňanka Priscah Jeptoová vyhráli Londýnský maraton. Kebede zopakoval triumf z roku 2010, kdy byl ale téměř o minutu rychlejší. Tentokrát zvítězil za 2:06:04 a na dálku prohrál souboj s vítězem Hamburského maratonu Keňanem Eliudem Kipchogem, který v německém městě stanovil nový traťový rekord 2:05:30.

Šestadvacetiletý Kebede na posledním kilometru předběhl unaveného vítěze z roku 2011 Emmanuela Mutaie z Keni a vybojoval prémii 55.000 dolarů. Třetí skončil jeho krajan Ayele Abshero, obhájce prvenství Wilson Kipsang z Keni skončil pátý před olympijským vítězem Stephenem Kiprotichem z Ugandy.

Jeptoová se po třetím místě v loňském ročníku a stříbru z olympijského závodu dočkala v britské metropoli premiérového vítězství. Čas 2:20:15 hodiny znamená pro osmadvacetiletou běžkyni vedení v letošních světových tabulkách.

Druhá doběhla mistryně světa a krajanka Edna Kiplagatová před Jukiko Akabaovou z Japonska. S více než čtvrthodinovou ztrátou dokončila závod olympijská vítězka Tiki Gelanaová z Etiopie, jež na patnáctém kilometru upadla po kolizi s účastníkem závodu vozíčkářů.

Pieta za oběti bostonského závodu

Závod v Londýně se konal za zpřísněných bezpečnostních opatření a začal pietním aktem k uctění památky obětí výbuchů při maratonu v Bostonu. Startu předcházela půlminuta ticha, množství běžců se vydalo na trať s černými páskami na rukou.

Také v Hamburku drželi účastníci maratonu minutu ticha. V průběhu závodu pak způsobil menší rozruch nález podezřelého balíčku na nástupišti v metru, ukázalo se ale, že jde o prázdnou kartonovou krabici od bot.