Skvělý Maslák: Byla to hra vabank, ale finále je pecka

Moskva

Po rozběhu si Pavel Maslák stěžoval, jak se na šampionátu necítí optimálně. Klamal tělem! V semifinále vylepšil národní rekord 44,84 s o sedm setin a jako první český čtvrtkař v historii postoupil do finále mistrovství světa! To ho v Moskvě čeká v úterý v 19:50 českého času.

Pavel Maslák v cíli semifinálového běhu na 400 metrů na mistrovství světa v Moskvě.

Kde se ve vás vzala ta proměna ze dne na den?

To je ta důležitost závodu. Včera to byl rozběh, teď semifinále.

Ale po rozběhu jste mluvil o tom, jak vás atmosféra šampionátu nevtáhla, nebyl jste nabuzený...

Já se ani na rozběh nijak extra nanabuzoval. Spíš jsem chtěl být klidný, abych pošetřil síly na semifinále. Teď byla atmosféra lepší, dal jsem do toho všechno.

Po startu jste vypálil nejrychleji ze všech, nebál jste se, že vám dojdou síly?

Toho jediného jsem se bál, ale naštěstí to vyšlo.

Byla to hra vabank?

Byla. Šel jsem do toho, že buď finále, nebo nic.

Jak jste vnímal poslední metry závodu?

Byl jsem překvapený, že vedle mě byl jenom Kirani James a taky nešel nějak moc přese mě, i když to asi běžel hodně volně. Čekal jsem, že Luquelin Santos bude rychleji přede mnou, nakonec mě předběhl až v závěru, takže dobrý.

Ale dobíhat v jedné řadě se dvěma medailisty z olympiády bylo určitě příjemné.

Dobré to bylo. Říkal jsem si, že to asi bude rychlý.

Takže jste byl přesvědčený, že váš čas stačí na postup?

Věděl jsem to, protože v prvním běhu běžel Brazilec 44,93 a ve druhém už třetí pod 45 sekund neběžel.

Je pro vás finále mistrovství světa víc než zlato z mistrovství Evropy?

To se nedá srovnávat. Už jen proto, že ve finále jsme jen dva Evropani, já a Jonathan Borlée, takže je to pecka. Evropu vloni Borléeovi ani neabsolvovali s tím, že by mě oba porazili. Jsem rád, že jsem tu aspoň jednoho nechal za sebou.

Z průběhu sezóny jste byl trochu rozpačitý, věřil jste si tu vůbec na takový čas?

Věřil jsem tomu stále, věděl jsem, že rychlostní formu mám a pětistovka, kterou jsem běžel v Chebu, mi pomůže k tomuhle závěru. Byl jsem připraven přesně na ten dnešní den a doufal, že poběžím pod 45 sekund.

Ve finále zvolíte stejnou taktiku?

Bude to muset být stejné. Záleží, jestli dostanu první nebo druhou dráhu (dostal první – pozn. red.), pak bych to musel rozběhnout pomaleji.

Na jakou příčku si troufáte?

Když se to povede, mohl bych být šestý, maximálně pátý, ve víc nedoufám. Ale i za osmé místo budu rád.

Láká vás porazit Borléeho a být nejrychlejším Evropanem?