Rubriky:

Atletika

Hejnová se po operací cítí dobře, rehabilitace potrvá tři měsíce

7. ledna 2014 11:52 - Praha

Mistryně světa v běhu na 400 metrů překážek Zuzana Hejnová se po operaci zlomené nártní kosti prsteníčku v levé noze cítí dobře. Pondělní zákrok proběhl bez komplikací. Rekonvalescence by měla trvat podle lékařů tři měsíce.

 

Vlastimil Vacek, Právo

Nejlepší česká sportovkyně loňského roku se zranila v sobotu na tréninku a vynechá halovou sezónu. O operaci prasklé kosti následně rozhodli lékaři v pražské nemocnici v Motole.

"Byla provedena osteosyntéza speciální dlahou," cituje tisková zpráva Českého atletického svazu Vojtěcha Havlase, zástupce přednosty kliniky, který Hejnovou operoval. Osteosyntéza je spojení kostí kovovými implantáty tak, že je umožněn volný pohyb přilehlých kloubů a umožňuje tak částečnou pohyblivost.

"Operace se zdařila, Zuzaně byla implementována speciální dlaha, kterou se kost zafixovala. Nyní budeme čekat, až opadne otok, k čemuž by mělo dojít během pár dní. Následovat bude rekonvalescence, zařazena bude elektroléčba a další fyzioterapeutické metody," uvedl Havlas.

Tříměsíční rehabilitace připraví Hejnovou o zimní sezónu, ale tu letní by ohrozit neměla. "Kromě aktivní rehabilitace podstoupím po dohodě s profesorem Pavlem Kolářem léčbu kalcitoninem, která mi umožní lepší hojení a podpoří kosti," prohlásila Hejnová.

Zákrok prožila bez stresu

Operaci prožívala nejlepší evropská atletka minulého roku bez většího stresu. "Věděla jsem, že jsem v těch nejlepších rukou, s panem doktorem Havlasem se znám osobně, takže to bylo i příjemné, že člověk viděl nějaký známý obličej. Věřila jsem jim," uvedla Hejnová. Obavy měla pouze z narkózy. "Ale po operaci jsem se cítila dobře, vše v pohodě."

Noha ji trochu bolí, ale můžu hýbat prsty i kotníkem. "Teď nebudu moct na nohu čtyři týdny došlapovat, ale až se zhojí jizva, což bude přibližně za dva týdny, budu moct už například i plavat a trochu cvičit," přiblížila své další plány.

Je zklamaná, že přišla o halovou sezónu, v níž si měla odbýt i premiéru na trati 800 metrů. "Byla jsem na tom dobře a těšila jsem se. Myslím, že i slíbenou osmistovku bych běžela dobře. Mrzí mě to, ale léto je určitě přednější," uvedla sedmadvacetiletá překážkářka.

Pomáhá jí přítel Honza

Pomáhá jí přítel Honza i nejbližší okolí. "Honza se o mě stará, obskakuje mě, sama si teď nedojdu pořádně ani pro čaj. Všichni mi drží palce, trenér se skupinou, stejně tak rodina, spoustu známých i fanoušků. Všichni mi věří, že se brzy vrátím a ukážu, co ve mně je," prohlásila.

Loni Hejnová vyhrála všech 13 závodů. Stala se mistryní světa a celkovou vítězkou Diamantové ligy, český rekord vylepšila až na 52,83 sekundy.

ČTK

Zrušit


Časová osa: Atletika

Filtr článků - Atletika