Oštěpař Veselý v bitvě s Finy skončil druhý, přidal čtvrtou českou medaili na ME

Curych

Stříbro! Vítězslav Veselý skončil výkonem 84,79 m druhý v soutěži oštěpařů na atletickém ME v Curychu. Obhájce titulu tak přidal na konto české výpravy čtvrtý cenný kov. Vyhrál Fin Antti Ruuskanen (88,01), na pozici českého závodníka ještě v posledním pokusu útočil další finský oštěpař Tero Pitkämäki, ale Veselého nakonec nepřekonal, scházelo mu na něj 39 centimetrů. Jediné české zlato na šampionátu zajistila Barbora Špotáková v ženském oštěpu, bronzový byl tyčkař Jan Kudlička a také chodkyně Anežka Drahotová.

Český oštěpař Vítězslav Veselý ve finále ME v atletice v Curychu.

Veselý udatně soupeřil  s finskou přesilou, dlouho to vypadalo, že urve bronz, na který mu v danou chvíli stačil i čtvrtý pokus (82,68), ale ze stupňů ho dočasně vyšoupl další Fin Lassi Etelätalo (83,16). Vzápětí ale zlepšení vyneslo jednatřicetiletého svěřence Jana Železného ke stříbru.

"Jsem moc rád, bylo to vybojovaný, ne zadarmo," hodnotil pro ČT medailový zisk Veselý, který měl problémy s délkou rozběhu. Zadní částí oštěpu na počátku pokusů dokonce "atakoval" diváky v první řadě.

Zlato pro Finy po 40 letech

Třicetiletý držitel olympijského bronzu Ruuskanen byl suverénní. Prvním pokusem poslal oštěp k hranici 84 metrů, v druhé sérii tři metry přidal a v třetí svůj první velký triumf ještě potvrdil. Finsko získalo v této disciplíně evropské zlato po 40 letech.

Česká štafeta na 4x400 metrů Jan Tesař, Daniel Němeček, Michal Desenský a Patrik Šorm doběhla ve finále na posledním osmém místě. Zvítězilo britské kvarteto s dvěma nejrychlejšími muži z individuálního závodu Martynem Rooneym a Matthewem Hudsonem-Smithem.

Štafeta se v sobotu po úspěšném rozběhu ještě musela o postup do finále strachovat, neboť Nizozemci po protestu večer běželi sólozávod proti času a mohli českou čtveřici z elitní osmičky vystrčit. Atleti nezvyklý běh sledovali v hotelu společně s nizozemskou výpravou.

"To bylo pikantní," podotkl Desenský. "Dvě třetiny tam byli Nizozemci, menší Češi, tak jsme si říkali, že by to bylo takový blbý, kdyby nás dali, aby nevznikla nějaká bouchačka," usmíval se Němeček.

Ve finále chtěl porazit aspoň jednu štafetu, což se nepodařilo. "Bez Másla je ale cíl splněn už tím finále," uznal Němeček s odkazem na zranění českého rekordmana Pavla Masláka.

Holuša nenastoupil

Francouz Mahiédine Mekhissi-Benabbad, který přišel po diskvalifikaci za svlečený dres o zlato z běhu na 3000 m překážek, s převahou vyhrál závod na 1500 m. Do finále, které poznamenalo několik karambolů, kvůli chřipce nenastoupil Jakub Holuša.

Francie se radovala také po štafetě čtvrtkařek, kde finišmanka Floria Gueiová předvedla v cílové rovince nevídané zrychlení a posunula se ze čtvrtého místa až na první. Dlouho vedoucí Ukrajinky přišly o zlato o pět setin sekundy.

Dvě zlaté získalo i Německo, na očekávané prvenství koulařky Christiny Schwanitzové navázala Antje Möldnerová-Schmidtová v běhu na 3000 metrů překážek. Ta už ale má na kontě i mnohem důležitější vítězství, před čtyřmi lety se dokázala vyléčit z rakoviny. Souboj výškařek rozhodl jediný skok přes dva metry, který předvedla pětatřicetiletá Španělka Ruth Beitiaová.

Farah opět suverénní

Britský vytrvalec Mohamed Farah suverénně vyhrál po běhu na deset kilometrů i poloviční trať. Stejný double se mu povedl také na ME 2010 v Barceloně, na olympijských hrách v Londýně i loni na MS v Moskvě. Z evropského šampionátu má už páté zlato, neboť pětku ovládl i předloni v Helsinkách. Britové celkem v závěrečném dnu soutěží vyhráli pět disciplín, v dálce byl nejlepší Greg Rutherford.