Rubriky:

Atletika

IAAF připravila na MS v Pekingu rekordní dopingové kontroly

2. září 2015 16:37 - Monako

Mezinárodní atletická federace IAAF podrobila sportovce při srpnovém mistrovství světa v Pekingu celkem 1405 dopingovým testům. K nejrozsáhlejším kontrolám v historii přistoupila IAAF poté, co před šampionátem musela čelit obviněním z liknavého přístupu k řešení dopingu. O jediné pozitivní nálezy se postaraly dvě atletky z Keni, africká země poté v Pekingu ovládla hodnocení národů.

 

Kin Cheung, ČTK/AP

Podle informací IAAF odebrali komisaři už před začátkem soutěží 662 krevních vzorků, jejichž výsledky budou zaneseny do biologických pasů atletů. Dalších 161 krevních testů se zaměřuje na odhalení užití Epo a růstových hormonů. Po závodech navíc sportovci odevzdali 528 vzorků moči, dalších 54 kontrol bylo mimosoutěžních.

Jedinými zatím zveřejněnými hříšnicemi šampionátu v Číně jsou čtvrtkařka Joyce Zakaryová a Francisca Kokiová, která startovala v závodě na 400 metrů překážek. Pokud se objeví další pozitivní testy, zveřejní IAAF jména, jakmile to pravidla dovolí.

Stanice ARD a list Sunday Times na začátku srpna zveřejnily reportáže, podle nichž mělo 146 medailistů z olympijských her a mistrovství světa v letech 2001 až 2012 v bězích na 800 metrů a delších a ve vícebojích podezřelé výsledky krevních testů. Údaje novináři získali bez souhlasu IAAF od utajeného zdroje, který jim poskytl databázi obsahující 12 000 vzorků od 5000 atletů.

ČTK

Zrušit