Rubriky:

Atletika

Skandál bobtná! WADA doporučila vyloučit Rusko ze světové atletiky včetně olympiády

9. listopadu 2015 15:14 - Praha/Ženeva

Skandál v Mezinárodní atletické federaci (IAAF) nabírá na obrátkách. Nezávislá komise při Světové antidopingové agentuře (WADA) v pondělí v Ženevě zveřejnila zprávu, v níž doporučila vyloučit ruskou federaci z IAAF a tím i ze všech soutěží včetně olympijských her kvůli soustavnému dopingu jejích atletů.

 

Denis Balibouse, Reuters

Komise ve složení Dick Pound, Richard McLaren a Günter Younger předložila zprávu vedení WADA minulý čtvrtek. "V zásadě se omezuje na ruskou atletiku," uvedl Pound na pondělní tiskové konferenci v Ženevě.

Navrhla také doživotní zákaz činnosti čtyřem trenérům, jednomu lékaři a pěti sportovcům. Mezi nimi figuruje i jméno olympijské vítězky v běhu na 800 metrů z Londýna Marie Savinovové. Moskevská antidopingová laboratoř by měla přijít o akreditaci a komise rovněž požaduje okamžitou suspendaci jejího ředitele Grigorije Rodčenka. Ten podle zveřejněné zprávy nařídil těsně před loňským prosincovým auditem WADA zničit přes 1400 uchovaných vzorků coby možných důkazů.

Šéf ČOV: Musíme chránit čisté sportovce
"Zpráva WADA je velmi znepokojující. Může mít dalekosáhlé důsledky. Pokud se prokáže systematický doping, jsem pro velmi tvrdé tresty. Doping byl, je a bude podvod. Čisté sportovce musíme ochránit," komentoval zprávu komise předseda Českého olympijského výboru Jiří Kejval.

Podle závěrů komise existuje důvodné podezření, že práci moskevské laboratoře ovlivňoval přímo ruský stát a v Ženevě zaznělo i obvinění ruského ministra sportu Vitalije Mutka, že nařídil "manipulaci s určitými vzorky". Předseda komise Kanaďan Dick Pound uvedl, že si neumí představit, že by o tom Mutko nevěděl. Ruský ministr je zároveň členem výkonného výboru FIFA a předsedou organizačního výboru MS ve fotbale v roce 2018. Jeho případem se hodlá zabývat etická komise FIFA.

Důkazy dostal Interpol

Zpráva čítající přes 300 stran uvádí, že v ruské atletice dochází k systematickým dopingovým praktikám. Komise potvrdila, že je provázela korupce zasahující až do nejvyšších sfér federace IAAF. Důkazy byly postoupeny Interpolu.

V první reakci Mutko uvedl, že zpráva WADA je "politicky motivovaná" a že agentura může jen doporučovat, nikoli trestat. Tuto pravomoc má Mezinárodní atletická federace (IAAF). Její předseda Sebastian Coe označil zprávu za alarmující. Vedení ruské atletiky vyzval, aby se do konce týdne ke zprávě vyjádřilo. "To, co v ní zaznělo, je nesmírně vážné a skutečně by to mohlo vést k vyloučení ruských atletů," připustil Coe.

Komise zjistila, že docházelo k zatajování pozitivních dopingových testů, čímž byly ovlivněny výsledky vrcholných soutěží. To se týká například běhu na 800 metrů na olympijských hrách v roce 2012, protože jeho vítězka Maria Savinovová by za normálních okolností neměla být kvůli dopingu vůbec na startu, stejně jako bronzová Jekatěrina Poistogovová.

Bývalému šéfovi Ruské atletické federace Valentinu Balachničevovi sportovci za zatajení pozitivního testu údajně platili 20 tisíc rublů (7800 korun), ředitel antidopingové laboratoře Rodčenkov dostával 30 tisíc. Rodčenkov v reakci na zveřejnění zprávy označil členy komise WADA za hlupáky.

Autoři zprávy vyslovili závěr, že atletické soutěže na hrách v Londýně byly znehodnoceny i účastí dalších ruských atletů. Rusko bylo v roce 2012 se sedmnácti medailemi druhou nejúspěšnější zemí v atletických soutěžích po Spojených státech.

Podle Pounda není cílem celé akce někoho vylučovat z olympijských her. "Ale někdy to je prostě cena, kterou musíte zaplatit. Možná je to ještě pozůstatek starého sovětského systému, kterého se Rusko každopádně musí zbavit a začít znovu. A pokud s reformami začnou hned, pořád ještě mohou ten zákaz (pro OH 2016) odvrátit," řekl. Podobné problémy ale podle něj určitě nepanují pouze v Rusku a pouze v atletice. Jako další možný případ jmenoval Keňu.

Interpol oznámil, že zahajuje vyšetřování, přičemž řídit ho bude Francie. Právě francouzské úřady už v minulém týdnu rozpoutaly korupční aféru bývalého šéfa světové atletiky Laminea Diacka, jenž je podezřelý z braní úplatků právě za krytí dopingových případů ruských atletů. Podle agentury SID Interpol celou akci nazval Operace Augiáš s připomínkou Augiášova chléva.

„Ukazuje se, že boj proti dopingu musí nabrat nový kurz, otočit se proti systémovému dopingu a podobným mafiím jako tato, a je dobře, že se to daří," prohlásil přední český expert na antidopingové právo Jan Šťovíček, jenž se zná s členem vyšetřovací komise Richardem McLarenem. „Měl jsem tu čest s ním soudit, je soudcem Mezinárodního odvolacího soudu FIA a jedním z nejvýznamnějších specialistů na antidopingové právo, záruka kvality," dodal Šťovíček.

Chronologie aféry ohledně systematického dopingu v ruské atletice:
3. listopadu 2014 - Německá televize ARD obvinila ve svém dokumentu Rusko ze systematického dopingu, korupce a vydírání. Autoři upozornili i na následné zakrývání pozitivních testů a neochotu jejich vyšetřování ze strany funkcionářů.
Prosinec 2014 - V souvislosti s obviněním z dopingu odstoupil šéf Ruské atletické federace Valentin Balachničev z funkce pokladníka mezinárodní federace IAAF. Svých funkcí v IAAF se vzdali i šéf lékařského a antidopingového oddělení atletické federace Gabriel Dollé a marketingový poradce Papa Massata Diack, syn tehdejšího šéfa federace Laminea Diacka. Do čela tříčlenné komise, která se měla zabývat dopingem v Rusku, byl jmenován bývalý šéf Světové antidopingové agentury WADA Richard Pound. WADA si v rámci vyšetřování odvezla z Moskvy přes 3000 vzorků.
Leden 2015 - Ruská antidopingová agentura oznámila, že za nesrovnalosti v biologických pasech potrestala pět elitních chodců včetně olympijských vítězů Sergeje Kirďapkina, Olgy Kaniskinové a Valerije Borčina. Po tomto skandálu odstoupil z funkce šéftrenér atletické reprezentace Valentin Maslakov. Později dostala zákaz startu za doping i řada dalších atletů včetně olympijské vítězky v běhu na 3000 metrů překážek Julije Zaripovové.
Únor - Předseda Ruské atletické federace Valentin Balachničev kvůli sérii dopingových skandálů po téměř čtvrt století ve funkci rezignoval.
Červenec - Rusové stáhli celý svůj chodecký tým ze srpnového mistrovství světa v Pekingu.
Září - Šest dalších předních členů ruské chodecké reprezentace včetně úřadující mistryně Evropy Elmiry Alembekovové dostalo trest zákazu startů za doping.
Listopad - Dalších pět ruských atletů v čele s vytrvalkyní Marií Konovalovovou a kladivářkou Marií Bespalovovou bylo potrestáno za doping. Francouzské úřady zahájily vyšetřování bývalého šéfa IAAF Laminea Diacka v souvislosti s korupcí a praním špinavých peněz. Nezávislá vyšetřovací komise WADA doporučila vyloučit ruskou federaci z mezinárodní atletické asociace IAAF a tím i ze všech soutěží včetně olympijských her kvůli porušení antidopingového kodexu. Navrhla také doživotní zákaz činnosti zatím nejmenovaným pěti sportovcům a stejnému počtu trenérů či funkcionářů.
Zdroj: ČTK
sob, ČTK, Sport.cz

Zrušit


Časová osa: Atletika

Filtr článků - Atletika