Špotáková na závěr účinkování v Diamantové lize na výhru nedosáhla. Prémie už byla dávno pryč

Brusel

Oštěpařka Barbora Špotáková obsadila na závěrečném mítinku atletické Diamantové ligy v Bruselu druhé místo. Trojnásobná olympijská medailistka hodila pátým pokusem 63,78 metru, vítězná Lotyška Madara Palameikaová vylepšila hned v úvodní sérii národní rekord na 66,18. Zuzana Hejnová doběhla čtvrtá v závodu na 400 m překážek v čase 55,12. Zvítězila Američanka Tateová.

Oštěpařka Barbora Špotáková na snímku z OH v Riu.

"Dnes jsem na vítězství neměla, Palameika potvrdila svoji diamantovou suverenitu. Ukázalo se, že letošní sezona je pro mě sezonou pátých pokusů," uvedla v tiskové zprávě atletického svazu česká Špotáková, kterou ve čtvrté sérii nakrátko odsunula z druhé pozice Američanka Kara Wingerová.

V konečném pořadí disciplíny skončila světová rekordmanka Špotáková třetí. O prémii 40.000 dolarů pro celkovou vítězku oštěpu už v belgické metropoli bojovat nemohla, neboť na vedoucí Palameikaovou měla nedostižnou ztrátu. V minulosti Špotáková vyhrála seriál Diamantové ligy čtyřikrát.

"Po olympiádě už moje úsilí k tomu, aby to šlo ještě dál, bylo složité, sezona byla dlouhá. Ale s ohledem na to, jak probíhal především začátek sezony, tak jsem celkově spokojená a druhé místo na finále Diamantové ligy je fajn. Teď už se těším na relaxaci a odpočinek," uvedla bronzová medailistka z Ria.

Ani překážkářka Hejnová o prémii 40 000 dolarů usilovat nemohla, neboť letos v Diamantové lize závodila poprvé. V čase 55,12 doběhla stejně jako na olympiádě čtvrtá, od třetí Jamajčanky Kaliese Spencerové ji dělilo sedm setin sekundy. Zvítězila Američanka Cassandra Tateová (54,47), která díky tomu pro sebe rozhodla i souboj o celkovou vítězku disciplíny.

V minulém týdnu se po mítinku v Curychu radoval z celkového prvenství v disciplíně oštěpař Jakub Vadlejch.

Morrisová se blýskla překonáním pěti metrů

V tyčkařském sektoru se Američanka Sandi Morrisová blýskla překonáním rovných pěti metrů, což se jí povedlo jako třetí ženě v historii. Už její předchozí skok přes 494 cm přitom byl nejlepším světovým výkonem této sezony a novým rekordem USA pod širým nebem.

Historické tabulky vede Ruska Jelena Isinbajevová, která před sedmi lety dokázala skočit 506 centimetrů. Morrisová se v Bruselu o 507 pokoušela marně. Světovou rekordmankou v hale je její krajanka Jennifer Suhrová, která letos v lednu skočila 503 cm.

Ani Etiopance Almaz Ayanaové pokus o překonání světového rekordu na pětikilometrové trati nevyšel. Za osm let starým maximem krajanky Tiruneš Dibabaové nakonec časem 14:18,89 zaostala o více než sedm a půl sekundy.

Na stovce potvrdila svou letošní dominanci olympijská vítězka Elaine Thompsonová z Jamajky, která jasně zvítězila za 10,72 a nizozemskou rivalku Dafne Schippersovou za sebou nechala o 25 setin. Souboji čtvrtkařek dominovala Caster Semenyaová, jihoafrická olympijská vítězka osmistovky, která předčila všechny specialistky a vylepšila si osobní rekord na 50,40 sekundy.