Rubriky:

Atletika

Sprinterka Jonesová plánuje rychlý návrat na dráhu

8. září 2006 12:43 - RALEIGH

Velice rychlý návrat na dráhu plánuje bývalá trojnásobná olympijská vítězka Marion Jonesová, která byla ve čtvrtek díky negativnímu druhému vzorku dopingového testu zproštěna podezření z užívání zakázané látky erythropoetin. Sprinterka a dálkařka se sice nezúčastní nadcházejícího Světového atletického finále ve Stuttgartu, ale chce závodit už příští týden při Světovém poháru v Aténách.

"Připravit se na víkendový mítink ve Stuttgartu nestihla, to byla příliš krátká doba, ale věříme, že další víkend v Aténách při Světovém poháru a na mítinku v Šanghaji už chybět nebude," řekl agentuře Reuters atletčin manažer Charles Wells. Následující závod po Světovém poháru v Číně je na programu o týden později 23. září.

Jonesová původně měla pozitivní nález na EPO na domácím červnovém šampionátu v Indianapolisu a čelila hrozbě zákazu činnosti na dva roky. Vzorek B však vykázal negativní výsledek, což se příliš často nestává. "Vždy jsem říkala, že jsem čistá a jsem moc ráda, že se to prokázalo," prohlásila po zveřejnění výsledku druhého testu Američanka. "Jsem ráda, že budu znovu závodit," dodala.

Oba vzorky analyzovala laboratoř kalifornské univerzity v Los Angeles a její ředitel Don Catlin se k celé situaci odmítá vyjadřovat a nezvedá telefony. "Je to hodně nezvyklý výsledek testů," nechal se slyšet Arne Ljungqvist, šéf lékařské komise Mezinárodního olympijského výboru (MOV) a člen výkonného výboru Světového antidopingové asociace (WADA). "Za posledních třicet let se to stalo opravdu jen párkrát, ale stalo," řekl. "Nemám vysvětlení, takže můžeme jen spekulovat," dodal.

Odchylka při měření

Dosud nejznámějším podobným případem byl v roce 2003 keňský vytrvalec Bernard Lagat, který měl pozitivní první test na EPO, ale druhý vzorek vykázal povolené hodnoty přípravku, který pomáhá rychleji okysličovat krev, zlepšuje vytrvalostní výkony a urychluje regeneraci. "My respektujeme proces kontroly dopingu," řekl mluvčí americké atletické asociace Jill Geer.

Odborníci vylučují, aby dva vzorky moči vykázaly jiné hodnoty, musí se tedy jednat o odchylku při měření. "Ale nikdo nikdy už nebude vědět, jestli chyba vznikla při kontrole prvního nebo při kontrole druhého vzorku," upozornil Ljungqvist.

Vedení Mezinárodní atletické federace IAAF případ zatím nekomentovalo, protože ještě nedostalo oficiální zprávu. "Až potom se vyjádříme," řekl mluvčí Nick Davies. Podle pravidel IAAF by se měl zveřejnit výsledek testu až po analýze vzorku B. "Má důvod se kvůli tomu zlobit," řekl pouze viceprezident IAAF Helmut Digel.

Zapracují na rychlosti

Kouč Jonesové Steve Riddick naplánoval první trénink na dnešek. "Dnes to bylo hektické, to jsme netrénovali. Ale na dráze se objevíme zítra," prohlásil ve čtvrtek. "Dostane se do formy velice rychle," byl přesvědčen. Jonesová nezávodila od mítinku 28. července v Londýně a netrénovala od poloviny srpna. Chtěla běžet na Zlaté lize v Curychu, ale vinou pozitivního testu odjela den před závodem nečekaně domů.

"Myslím si, že nebude po návratu vůbec ve špatné formě," předpokládá její kouč. Rozhodně prý nelenila a udržovala se v kondici. "Jen musíme zapracovat na rychlosti," dodal trenér pětinásobné medailistky z olympiády v Sydney. Od roku 2003, kdy ukončil kariéru kvůli dopingu její tehdejší přítel a otec syna Tim Montgomery, se Jonesová trápí. Až letos se znovu přibližuje špičce, třebaže její jméno bylo spojováno s nechvalně proslulou laboratoří Balco.

Původně chtěla Jonesová ukončit sezonu, ale v tomto týdnu si to rozmyslela. Podle slov trenéra ukončí atletický rok po Šanhgaji, a pak se hodlá připravit na olympijské hry do Pekingu. V zámoří se dokonce proslýchá, že Montgomery své rozhodnutí o konci kariéry vzal zpět, trénuje a příští léto chce závodit. "Myslím, že bude běhat. Rozhodně netrénuje jen tak pro zdraví," uvedl Riddick.

ČTK

Zrušit


Časová osa: Atletika

Filtr článků - Atletika