Rýmička? Děkuji, nechci!

20. prosince 2016 13:35 - Praha

Nemoci z nachlazení jsou pro většinu lidí nepříjemným společníkem (alespoň občas) od podzimu do jara. A že dovedou pořádně pobourat trénink, není žádná novinka. Odkud se vůbec berou, nebylo by to bez nich daleko jednodušší?

 

Profimedia.cz

Viry (a bakterie, nicméně naprostá většina kašlíků a rýmiček je virového původu) jsou malé organismy, které tu na planetě byly daleko dříve, než my. A tak právem dělají vše proto, aby přežily. Mění se, přizpůsobují, maskují, ukrývají... a protože potřebují svou živnou půdu, snadno přeskakují z jednoho chřtánu do druhého a tam se vesele množí, dokud jim to různými bojovými prostředky nezatrhnete. Je jim přitom jedno, jakou nadělají paseku - i to, že svému hostiteli připraví nedobrovolnou tréninkovou pauzu. A obyčejné kýchnutí? Zbraň hromadného ničení: vzhledem k rychlosti „výdechu" při kašli a kýchnutí má nemocný „doprsk" až deset metrů. V tramvaji nebo v divadle tak prakticky nemáte šanci na únik.

ČTĚTE TAKÉ: Běh a nachlazení. Zdraví máme jen jedno

O tom, že se nemoci mají vyležet, doléčit a s tréninkem můžete znovu začít až potom, dozajista víte. A proto je nejlepší zařídit se tak, aby nenastaly. Jak?

♠ Vitamíny jsou potřebné ke všem metabolickým dějům, probíhajícím v těle – tedy nejen v předcházení či léčení nemocí z nachlazení. Když vám ale některé z nich v těle chybí, nemohou metabolické ani obranné reakce probíhat tak, jak by bylo záhodno - a toho se ty malinké potvůrky rády chytnou. Je zarážející, že řada hobbysportovců v obchodě s doplňky stravy zamíří hned pro ionťáky a nejrůznější tukožrouty, ale na vitamíny zcela zapomínají. (Pestrá strava by měla být samozřejmostí).

♠ Pravidelné větrání, pohyb na čerstvém vzduchu. Smrádek, ale teploučko v obydlí je nejen nepříjemnou záležitostí, ale další živnou půdou pro drobné mininepřátele. Větrejte ideálně krátce a rychle, abyste příliš netopili pánubohu do oken. A vám běžcům jistě nemusíme připomínat, že už tím, že jste přes zimu nezalezli do nory, činíte náramně dobře.

Nenabalovat se a nepřetápět. Přetopené pokoje jsou útokem na váš imunitní systém i na vaši peněženku. Nechte si v obýváku kolem dvaceti, v ložnici klidně 18. Pokud chcete spojit spaní také se spalováním tuků, můžete teplotu v ložnici ještě o jeden až dva stupně snížit. Na běhání si vezměte několik tenčích vrstev, které můžete v průběhu i odložit. Když je vám první kilometr mírně zima, je to lepší, než se od začátku brutálně zplavit a pak vychladnout. (A nachladnout).

♠ Zkuste saunu. Spojíte tím několik užitečných věcí najednou: získáním větší tolerance pro teplo i chlad posilkujete svůj oběhový systém, cévy zůstávají déle pružné a zvýšením prokrvení všech tkání perfektně regenerujete mezi tréninky.

Otužujte se. Pravidelné otužování je doslova posilovnou pro imunitní systém. Možností i levelů je hned několik: od pohybu na vzduchu ve spořejším oděvu, omývání a sprchování studenou vodou až po „hardcore" v podobě zimního plavání. Osobně jsem se na několik let zcela vyhnula rýmičkám, když jsme kdysi s indiánským oddílem jezdili na výpravy za každého počasí od jara do podzimu (tedy prakticky celoročně, ale od dubna do října spali venku v přírodě – ano, vzpomínám si, jak se nám jednou celta na přístřešku sesunula a na mne i okolí napadala centimetrová vrstva sněhu). Později, když jsem doma pěstovala kaktusy, zimovala jsem je mezi skly ve dvojitém okně, zevnitř lehce pootevřeném, a tak jsem měla v pokoji v zimě trvale okolo šestnácti stupňů. Jak jsem vplula do normálního a pohodlného života, už se se mnou rýmičky zase bratříčkovaly. Stopku jsem jim vystavila až letos: každé ráno se bosky a nalehko proběhnu po zahradě, přičemž na závěr si šlápnu do škopku s vodou a příležitostně se nořím do nedalekého rybníka. Pokud něco přitáhnou domů děti, škrábe mne v krku nanejvýš dva dny. Způsob otužování si může každý najít sám a jemu vyhovující, ale platí tu dvě důležité zásady: začínáme postupně (ano, jako s běháním) – a ve dnech, kdy na nás něco útočí, (rovněž jako v běhání) vynecháme, abychom svou imunitu ještě více neoslabili. A pokud polevíme – ano, další paralela s během – a přestane nás to bavit, nabitou otužilost opět ztrácíme. Ale více o otužování někdy příště.

A nyní vám už jen popřeji všem krásné svátky a sezónu bez rýmiček a do nového roku nechť kilometry přibývají a tělo sílí. Všem vám přeji mnoho lásky, úspěchů, osobních rekordů a především pohody. V novém roce na běhanou!

Vanda Kadeřábková-Březinová, Sport.cz

Míváte v zimních měsících problémy s rýmičkami?


Časová osa: Ladíme

Filtr článků - Ladíme


EURO 2021

Evropský fotbalový svátek, jež byl kvůli koronaviru o rok odložen, začíná 11. června a končí 11. července 2021. Revoluční EURO pořádá hned 11 evropských zemí a poprvé se na něm představí video asistent rozhodčího (VAR). Česká reprezentace se v rámci skupiny D utkala se Skotskem, Chorvatskem a Anglií, finále turnaje hostí londýnské Wembley.

Kalendář akcí

Kdykoliv září říjen listopad prosinec leden 2022 únor 2022 březen 2022 duben 2022 květen 2022 červen 2022 červenec 2022 srpen 2022 Všechny typy závodu Méně než 10 km 10km – půlmaraton Půlmaraton – maraton Více než maraton Všechny kraje Praha Jihočeský kraj Jihomoravský kraj Karlovarský kraj Královéhradecký kraj Liberecký kraj Moravskoslezský kraj Olomoucký kraj Pardubický kraj Plzeňský kraj Středočeský kraj Ústecký kraj Kraj Vysočina
Nenalezena žádná událost
-

Místo startu:

Mapa

Čas startu:

Startovné:

Tratě:

Poznámka:

Oficiální stránky

Další akce