Mohlo to být sportovcovo poslední ráno, zasáhly technické služby města

19. června 2017 09:33 - Ottawa

Muž ve věku přes šedesát let se podruhé narodil. Nebýt pracovníka technických služeb města a dalšího kolemjdoucího, jeho ranní běh by končil až na druhém břehu řeky Styx. Není pochyb o tom, že starý muž měl obrovské štěstí. Datum onoho dne si nejspíš zapamatuje jako své druhé narozeniny.

 

Profimedia.cz

Muž, jehož jméno agentury z důvodu ochrany soukromí neuvádějí, vyrazil v hlavním kanadském městě Ottawě na svůj oblíbený ranní běh. Ve středečním ránu se jeho srdce uprostřed běhu náhle zastavilo. Muž upadá do bezvědomí. K jeho velkému štěstí je v městském parku Neill Nesbitt Park krátce před devátou hodinou už také zaměstnanec technických služeb města ve svém pracovním mundůru. Ten vidí muže skácet se k zemi a společně s dalším náhodným svědkem spěchá běžci na pomoc.

Když jsem ho viděla naposledy, byl mrtvý, říká účastnice závodu

Svědci nezaváhali, okamžitě zavolali rychlou záchrannou službu a do jejího příjezdu prováděli opatření k zajištění mužových základních životních funkcí. Nepřímá masáž srdce a umělé dýchání z úst do úst nakonec staříkovi zachránilo život. Pracovníci záchranné služby po příjezdu provedli dva šoky defibrilátorem a nitrožilně aplikovali epinefrin. Podle nich by už muži nebylo pomoci, kdyby svědci okamžitě nezasáhli.

Takto se zkolabovaný muž rychle probral, začal sám dýchat a zanedlouho už se zase postavil na vlastní nohy. I přesto byl běžec raději dopraven do nemocnice v dobrém a stabilizovaném stavu na další pozorování. „Improvizovaná první pomoc poskytnutá náhodnými svědky bývá základním kamenem pro přežití obětí srdeční zástavy," vyjádřil se později také mluvčí ottawské záchranné služby, který také jménem přeživšího poděkoval oběma obětavým svědkům.

kü, Sport.cz

Byli byste schopni poskytnout jako náhodní svědci první pomoc?


Časová osa: Odjinud

Filtr článků - Odjinud


Běhání nejen pro začátečníky

Běhání je celosvětový fenomén, avšak i tak bazická aktivita představuje řadu úskalí a rizik, zvlášť u začátečníků. Na Sport.cz najdete rady a tipy pro všechny běžce, včetně návodu jak s běháním začít, jak díky němu zhubnout, proč bystě měli dbát na rozcvičení nebo jestli je dobré běhat v těhotenství nebo s bolestí zad.

Kalendář akcí

Kdykoliv květen červen červenec srpen září říjen listopad prosinec leden 2022 únor 2022 březen 2022 duben 2022 Všechny typy závodu Méně než 10 km 10km – půlmaraton Půlmaraton – maraton Více než maraton Všechny kraje Praha Jihočeský kraj Jihomoravský kraj Karlovarský kraj Královéhradecký kraj Liberecký kraj Moravskoslezský kraj Olomoucký kraj Pardubický kraj Plzeňský kraj Středočeský kraj Ústecký kraj Kraj Vysočina
Nenalezena žádná událost
-

Místo startu:

Mapa

Čas startu:

Startovné:

Tratě:

Poznámka:

Oficiální stránky

Další akce