Rubriky:

Radíme

Nejlepší a nejinovativnější tlumení pro běžce?

4. srpna 2018 08:13 - Praha

Nejrůznější pružiny ukryté v podešvích běžecké obuvi už tady párkrát byly. Vždy zpočátku způsobily rozruch, masivní reklamní kampaně dotyčné celosvětové značky podnítily vysoké nákupy za ceny vyšší než vysoké a pak... se zase v klidu slehla zem. Jak to bude u nejnovějšího výstřelku firmy Enko už v některých ohledech můžeme předpokládat. Třeba agresivní a drahé marketingové kampaně se u této v zásadě rodinné firmy určitě nedočkáme. Bude se nová bota díky svým kvalitám šířit sama jako lesní požár za větru?

 

Profimedia.cz

G4 u mobilních sítí už nás pomalu začíná nudit svou pomalostí a s napětím už vyhlížíme plošný příchod G5. Jak ale u obuvi? Enko G4 je něco jiného. Ta určitě nezanudí ani trošičku. Je to totiž určitě ta nejzvláštnější bota na běhání, jakou jste mohli kdy vidět. Christian Freschi, který za jejím vývojem stojí a který rovněž založil výrobní firmu, je vlastně letecký inženýr. Rád běhal, než jej dostihla degenerativní choroba meziobratlových plotének. Běhat sice mohl stále, ale bylo to čím dál bolestivější. Dostal nápad vyrobit si běžeckou botu s odpružením, jež by mu pomohla překonat zdravotní handicap. Vývoj trval přes deset let. Nyní má pan Freschi několik patentů a fungující obuvnický závod. Jak se bota zalíbí vám?

Připoutejte se! Je tu další běžecká móda: maximalistická obuv

Na první pohled určitě překvapí masivní pružiny zboku podešve. Ta je vlastně pevnou součástí boty jen v přední části, jinak s ní hýbe poměrně komplikovaný mechanický aparát. Podrážka je opatřena čtrnácti mohutnými špunty, které by dále měly zvyšovat uživatelský komfort. V krabici s botami najdete i náhradní špunty s příslušným klíčem. Zajímavostí je určitě také přepínací páčka upravující předpětí pružin na chůzi nebo běh. U některých modelů má přepínání ještě několik mezistupňů pro ještě preciznější nastavení podle potřeb konkrétního sportovce.

Výrobce dodává obuv nejen podle standardizovaných rozměrových škál, ale každou velikostní řadu rozšiřuje na sedm modelů podle hmotnosti uživatele (od 45 do 115 kg). Obuv je prý vhodná pro všechny druhy došlapů ‒ jak pro neutrální, tak i pro supinační i pronační. Konstrukce botu předurčuje pro silniční běhy, těžký terén nebo sníh by mohl zapříčiňovat problémy. Velice sympatická je ovšem garance výrobce, že na správném povrchu vydrží bota 2000 kilometrů. U tradiční běžecké obuvi se většinou tvrdí, že potřebuje výměnu po 500-600 kilometrech. Boty vhodné pro dlouhé silniční tréninky jsou k mání za necelých 300 euro. Pokud se vracíte po zranění nebo bojujete s nejrůznějšími komplikacemi, tyto boty by vás mohly vrátit do hry.

kü, Sport.cz

Časová osa: Radíme

Filtr článků - Radíme


Kalendář akcí

Kdykoliv prosinec leden 2020 únor 2020 březen 2020 duben 2020 květen 2020 červen 2020 červenec 2020 srpen 2020 září 2020 říjen 2020 listopad 2020 Všechny typy závodu Méně než 10 km 10km – půlmaraton Půlmaraton – maraton Více než maraton Všechny kraje Praha Jihočeský kraj Jihomoravský kraj Karlovarský kraj Královéhradecký kraj Liberecký kraj Moravskoslezský kraj Olomoucký kraj Pardubický kraj Plzeňský kraj Středočeský kraj Ústecký kraj Kraj Vysočina
Nenalezena žádná událost
-

Místo startu:

Mapa

Čas startu:

Startovné:

Tratě:

Poznámka:

Oficiální stránky

Další akce